V središču Cerkvenjaka zasebni investitor gradi večnamenski objekt s talno površino več kot 800 kvadratnih metrov. Kot nam je povedal župan Marjan Žmavc, bo v omenjenem objektu  več kot 300 kvadratov namenjenih za Mercatorjevo trgovino, ki naj bi se tja preselila s sedanje lokacije, v objektu pa bodo tudi prostori zasebne lekarne Špringer iz Gornje Radgone.

Za lekarno so že pridobili soglasji ministrstva in lekarniške zbornice

Po pojasnilih župana, ima omenjena zasebna lekarna svoje poslovalnice že v Gornji Radgoni, Apačah, Razkrižju in Rogaševcih. “Od Ministrstva za zdravje smo po večmesečnih prizadevanjih za to že dobili soglasje. Že lani je soglasje izdala tudi Lekarniška zbornica Slovenije. Sedaj mora občina Lekarni Špringer dodeliti samo še koncesijo, pa bodo izpolnjeni vsi pogoji za odprtje njene poslovalnice v Cerkvenjaku.”

Dejansko pa občank in občanov ne zanima, ali je lekarna zasebna ali javna, pomembno je, da bodo lahko prišli do zdravil v domačem kraju. Tako bodo lahko Cerkvenjačanke in Cerkvenjačani po obisku zdravnika družinske medicine v domačem kraju nabavili v domačem kraju še zdravila.

Občina Cerkvenjak se sicer ni mogla vključiti v javno lekarniško mrežo, ker po sedanjem Zakonu o lekarniški dejavnosti za to ne izpolnjuje vseh pogojev. “Dejansko pa občank in občanov ne zanima, ali je lekarna zasebna ali javna, pomembno je, da bodo lahko prišli do zdravil v domačem kraju. Tako bodo lahko Cerkvenjačanke in Cerkvenjačani po obisku zdravnika družinske medicine v domačem kraju nabavili v domačem kraju še zdravila. To je še posebej pomembno za starejše občanke in občane, ki so imeli doslej težave z nabavo zdravil v Lenartu ali drugih urbanih središčih,” je še pojasnil župan Žmavc.

Janez Špringer: Tudi v cerkvenjaški lekarni bo farmacevtu pri delu pomagal lekarniški robot

Lastnik omenjene zasebne lekarne Janez Špringer nam je povedal, da gre v primeru Cerkvenjaka za podeželsko lekarno, ki bo delovala na okoli 70 kvadratnih metrih površine, farmacevtu pa bo v pomoč lekarniški robot: “Tovrstnega robota imamo v naši osrednji lekarni v Gornji Radgoni in tudi v manjših enotah v Apačah in Rogaševcih. Robot ne nadomešča človeka, pač pa dela za njega in mu omogoči, da ima več časa za komuniciranje s strankami.”

“Robot sicer opravlja avtomatizirana opravila, v bistvu gre za tako imenovano pametno skladišče. Z njegovo pomočjo imamo boljši pregled nad zalogami zdravil, farmacevt, ki izdaja zdravila, pa jih prikliče iz robota. To pomeni, da je za farmacevta rutinskih del bistveno manj. Ne izgublja časa z zlaganjem in iskanjem zdravil po predalih.”

Robot ne nadomešča človeka, pač pa dela za njega in mu omogoči, da ima več časa za komuniciranje s strankami. Robot sicer opravlja avtomatizirana opravila, v bistvu gre za tako imenovano pametno skladišče.

Dodajmo, da je v novem objektu predvidenih tudi več lokalov za storitvene dejavnosti, urejeno pa bo tudi parkirišče za 30 avtomobilov.