“Center za pripravo sekundarnih surovin, ki ga imenujemo steber prehoda Maribora v krožno gospodarstvo, je pričel poskusno obratovati konec junija. Enoletno poskusno obratovanje je namenjeno spoznavanju z napravo, ustreznemu rokovanju z njo, umerjanju strojev in ob koncu poskusnega obratovanja doseganju predvidenih in s strani izvajalca zagotovljenih okoljskih rezultatov,” so sporočili iz mariborske Snage.
Vsak element ima pomembno vlogo v procesu
Naprava je sestavljena iz več kot 150 različnih elementov, med katerimi ima vsak v procesu obdelave odpadkov pomembno vlogo. V enem letu je v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem sposobna obdelati 40 tisoč ton mešanih komunalnih in kosovnih odpadkov. V Centru lahko zelo nazorno pokažejo, kako odpadki, ki jih sicer odložimo v posode, v katerih zbiramo mešane komunalne odpadke, še vsebujejo potencial reciklatov in zakaj trdijo, da so stroji zmožni ločevati odpadke bolje kot človek. Prav tako postane krožno gospodarstvo bolj oprijemljivo, saj ga Center na nivoju ravnanja z odpadki kot jutrišnjimi surovinami zagotavlja v praksi.
Ogledi vsako polno uro
V soboto, 20. oktobra, Center za pripravo sekundarnih surovin odpira svoja vrata. Vsako polno uro med 9. in 12. uro (torej ob 9. , 10., 11. in 12. uri) bodo organizirali vodene oglede centra, s poudarkom obiskovalcem razložiti, kaj se zgodi z odpadki, ko jih odložijo v črno posodo, ki jo izprazni naše smetarsko vozilo: “Posamezni ogled traja približno 30 minut, obiskovalcem pa priporočamo, da se na ogled podajo z zaprtimi čevlji. Prav tako svetujemo, da so na lokaciji Centra, torej na Tržaški cesti 55, približno 10 minut pred začetkom vodenega ogleda, saj se morajo seznaniti z varnostnimi navodili, ki veljajo ob obisku Centra. Dodatne informacije so na voljo tudi na spletni strani Snage.”