Vodstvu mariborske občine kot lastniku je konec junija vendarle uspelo doseči menjavo na čelu javnega podjetja Snaga. Nadzorni svet je namreč takrat sprejel odstopno izjavo Cveta Žalika in za začasnega direktorja imenoval Alana Perca, sicer tudi direktorja Energetike Maribor.
Alan Perc: »Snaga je podjetje, ki ima izjemen potencial.«
Različne variante bodo občinam predstavili v začetku septembra
Na vprašanje, v kakšnem stanju je prevzel podjetje, Je Perca za osrednji mariborski spletni medij Maribor24.si povedal, da je Snaga lansko leto zaključila v rdečih številkah in slika na začetku res ni obetala. »Zdaj, po skoraj dveh mesecih, je malce lažje. Cene ravnanja z odpadki, ki jih s položnicami plačajo naši uporabniki in ki predstavljajo 80 odstotkov prihodka podjetja, so bile v Mariboru res prenizke in menim, da so se dvignile prepozno. Jeseni bodo z dvigi sledile še primestne občine, kjer se cene povečini niso spreminjale od leta 2016. Pripravljamo različne variante, ki jih bomo občinam predstavili v začetku septembra. Z županom Sašo Arsenovičem smo se dogovorili, da bo pri predstavitvi nujnosti dviga cen županom primestnih občin zraven, da vsem pokažemo, da s tem podjetjem mislimo resno. Ko bodo cene v vseh občinah usklajene s stroški, bo podjetje lažje zadihalo,« je pojasnil Perc in o izzivih, viziji dodal, da je Snaga podjetje, ki ima izjemen potencial: »Najpomembnejše je, da sortirnico spoznamo in obvladamo tako, da bo dejansko prinesla učinke, ki so bili obljubljeni. Takrat bo pozicija Snage na trgu odpadkov drugačna kot danes in prepričan sem, da je sortirnica temelj, na katerem lahko zgradimo močno in stabilno Snago, ki bo uspešno krmarila na nemirnem in nepredvidljivem trgu odpadkov.«
Alan Perc: »Prvi mesec sem bil zaradi potreb in urejanja akutnih zadev zagotovo več v Snagi.«
Delovnik že deli na polovico
Ker zdajšnji Snagin direktor tako rekoč sedi na dveh direktorskih stolčkih, pravi, da je njegov delovni čas deljen. »Prvi mesec sem bil zaradi potreb in urejanja akutnih zadev zagotovo več v Snagi, zdaj pa se delovnik že deli na polovico,« je razložil Perc in o mesečnem dohodku dodal, da je njegova plača ostala enaka kot je bila v času, ko je vodil Energetiko Maribor. »Torej delo direktorja Snage opravljam brezplačno, je pa res, da polovico moje plače, ki jo imam kot direktor Energetike, poravna Snaga,« pravi Perc.
Sortirnica v poskusni fazi obratovanja
O projektu Sortirnica in kdaj bo delovala v polnem obsegu, odgovarja, da Sortirnica obratuje v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem in je v poskusni fazi obratovanja. »V polno obratovanje bo prešla, ko bomo z izvajalcem, ki jo je gradil na ključ, odpravili vse pomanjkljivosti in bomo napravo prevzeli tako, kot je bilo zagotovljeno po pogodbi,« poudarja Perc in nadaljuje, da sortirnica mešanih komunalnih odpadkov v samem sistemu zbiranja odpadkov, ki ga poznajo njihovi uporabniki, sprememb ne prinaša. »Spremembo pomeni pri obdelavi odpadkov, ki smo jo v preteklosti prepuščali proti plačilu na javnem razpisu izbranemu izvajalcu, zdaj pa jo izvajamo v sortirnici sami. Glede na to, da cene obdelave na trgu naraščajo (od leta 2015 smo zabeležili dvig za 77 evrov po toni mešanih komunalnih odpadkov, kar pomeni, da se je cena zvišala za 56 odstotkov), pomeni sortirnica dolgoročno vzdržen sistem ravnanja z odpadki v Mariboru in v občinah, v katerih izvajamo javno službo. Ministrstvu za okolje in prostor smo sicer predlagali korenitejšo spremembo, namreč da bi mešane komunalne odpadke in embalažo uporabniki zbirali skupaj, ločevanje pa bi opravila sortirnica, vendar soglasja k takšnemu pilotnemu projektu nismo dobili,« pojasnjuje Perc.
Alan Perc: Ključna naloga sortirnice je, da iz mešanih komunalnih odpadkov izloči odpadke (sekundarne surovine), ki so na trgu surovin vrednost in jih je mogoče prodati.«
Lahko pomeni tudi dodatni vir prihodka
Sogovornik še pravi, da sortirnico Maribor in občine, v katerih Snaga izvaja javno službo, že ima, saj od lanskega julija vse zbrane mešane komunalne odpadke že obdelujemo v sortirnici. »Ključna naloga sortirnice je, da iz mešanih komunalnih odpadkov izloči odpadke (sekundarne surovine), ki so na trgu surovin vrednost in jih je mogoče prodati. Sortirnica tako pomeni dodatni vir prihodka od prodanih sekundarnih surovin, ki nastanejo po obdelavi mešanih komunalnih odpadkov. S temi prihodki nižamo stroške ravnanja z odpadki oziroma povedano drugače, ta prihodek znižuje strošek na položnici občanov. A po sortiranju mešanih komunalnih odpadkov še zmeraj ostane tako imenovana lahka frakcija, ki jo predajamo na javnem razpisu izbranemu ponudniku za sežig (pretežno v tujino) in težka frakcija, ki jo predajamo na javnem razpisu izbranemu prevzemniku, ki poskrbi za odstranjevanje te frakcije. Obe frakciji predajamo proti plačilu, torej nas, Snago, predaja teh dveh frakcij iz sortirnice stane,« je sklenil Perc.