Ko se vroči poletni dnevi umikajo mirnim večerom, se na nebu začne odvijati ena najbolj očarljivih naravnih predstav – meteorski roj, znan tudi kot meteorski dež. Opazovanje tega nebesnega pojava v poletnih mesecih ne pritegne le poznavalcev, temveč vse, ki želijo izkoristiti priložnost za sprostitev in občudovanje naravnih lepot, saj so zvezdni utrinki in drugi pojavi v tem obdobju dobro vidni tudi s prostim očesom.
Nebesni ples Lovrenčevih solz
Kot meteorski roj razumemo nebesni pojav, pri katerem je vidno večje število meteorjev. Ti nastanejo zaradi delcev, ki z veliko hitrostjo vstopijo v zemeljsko atmosfero. Medtem ko manjši delci pri gibanju skozi zrak izparijo, večji pustijo svetlo sled, ki hitro izgine, in je posledica zastojnega tlaka, ki na delec deluje pri gibanju skozi zrak.
Perzeidi, pogosto nekoliko laično poimenovani tudi Solze svetega Lovrenca, so meteorski roj, ki nastaja za kometom 109P/Swift-Tuttle. Poimenovanje Perzeidi so meteorji dobili po radiantu, točki na nebu, iz katere navidezno izvirajo meteorji nekega roja, ki leži v ozvezdju Perzeja.
[[image_1_article_68795]]
Poimenovanje Solze svetega Lovrenca se je za ta meteorski roj najverjetneje uveljavilo, saj se njegov vrhunec vsako leto pojavlja približno okoli dneva, ko goduje krščanski svetnik Lovrenc, in sicer 10. avgusta. Prav tako naj bi se po legendi ob Lovrenčevi mučeniški smrti njegove solze spremenile v zvezde, nebo pa naj bi pretakalo solze v obliki zvezdnih utrinkov.
Iz ponedeljka na torek do sto utrinkov na uro
Igor Žiberna, predsednik Astronomskega društva Orion, pojasnjuje, da bo v primeru jasnega vremena, ki je najprimernejše za opazovanje zvezdnih utrinkov, najugodnejša za opazovanje roja Perzeidov noč z 12. na 13. avgust 2024. Takrat bi na zelo temni lokaciji v zenitu lahko videli tudi do sto utrinkov na uro. Kljub temu pa so Perzeidi vidni tudi nekaj tednov pred tem datumom in po njem, le pogostost utrinkov je bistveno nižja.
Poletno nočno nebo je znano po obilju objektov globokega neba, zato bo opazovanje še zanimivejše. Poleg Lune bodo ponoči vidni planeti Mars, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun, med njimi bo vse razen zadnjih dveh možno opazovati tudi s prostim očesom. »Letošnje opazovanje bo potekalo v času okoli prvega Luninega krajca. Luna bo zato vidna v večernem času, a bo tega večera zašla za matematično obzorje že okoli 23. ure, zato večji del noči ne bo moteča za opazovanje ostalih zanimivosti na nočnem nebu,« dodaja Žiberna.
Za opazovanje meteorskega roja je najugodnejše jasno vreme, najbolje pa je, da izberemo čim temnejšo lokacijo z odprtim obzorjem. Žiberna poudarja, da za opazovanje meteorskega roja posebna oprema ni potrebna, kljub temu pa si je dobro priskrbeti podlogo za ležanje, morda spalno vrečo ali vsaj topla oblačila, saj so avgustovske noči, zlasti ob mirovanju, lahko že precej hladne. »Sam vedno svetujem, da raje prinesimo s seboj kak kos oblačila preveč kot premalo, saj bo tako opazovanje bistveno bolj udobno. Priporočljiv je tudi kak osvežilen napitek,« še doda.
Opazovanje nebesnih pojavov možno tudi s strokovnjaki
Astronomsko društvo Orion bo v primeru jasnega vremena v noči s ponedeljka, 12. avgusta, na torek, 13. avgusta, že tradicionalno organiziralo opazovanje meteorskega roja. Društveno opazovanje z začetkom ob 22. uri bodo izvedli v Šmartnem na Pohorju, in sicer na travniku, ki se nahaja okoli 300 m zahodno od Osnovne šole Šmartno na Pohorju na južni strani ceste.
[[image_2_article_68795]]
Skupaj z astronomi boste lahko opazovali še dvojne zvezde, difuzne meglice, planetarne meglice, zvezdne kopice in galaksije. V drugi polovici noči pa bo vidna še eno zanimivost – Mars in Jupiter bosta na nebu navidezno zelo blizu skupaj, oddaljena manj kot eno ločno stopinjo, tako da bosta vidna v istem zornem polju okularja, kar se ne zgodi prav pogosto, razloži Žiberna.