Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je iz Ankare, kjer se je prejšnji teden srečala s turškima ministroma za energijo in naravne vire ter promet in infrastrukturo Fatihom Dönmezom oziroma Mehmetom Cahitom Turhanom, vrnila z vzpodbudnimi novicami za mariborsko letališče Edvarda Rusjana.

O področjih sodelovanja med Slovenijo in Turčijo

Kot je za osrednji mariborski medijski portal Maribor24.si povedal Denis Vičič iz službe za odnose z javnostmi na ministrstvu za infrastrukturo, je ministrica na bilateralnih pogovorih s turškima ministroma izpostavila več področij, na katerih bi Slovenija in Turčija lahko sodelovali. »V pogovorih z ministrom za infrastrukturo in promet je poleg priložnosti, ki jih omogoča Luka Koper, izpostavila tudi priložnosti, ki so povezane z letališčem v Mariboru,« je pojasnil Vičič.

O prevzemu upravljanja letališča še preuranjeno

Omenjeni turški letalski prevoznik je namreč že povečal frekvenco letov med Ljubljano in Istanbulom, zato je Bratuškova predstavila še možnost turškemu ministru, da bi omenjena letalska družba lahko uporabljala tudi mariborsko letališče. »Povedala mu je, da je letališče skladno s predpisi in standardi Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO) ter razpolaga z veljavnim obratovalnim dovoljenjem. Ministra je pozvala, naj priložnosti predstavi tudi vodstvu turškega nacionalnega letalskega prevoznika,« je razložil piarovec. O tem, da bi se ta odločil leteti tudi iz Maribora, in da bi turška stran prevzela tudi upravljanje letališča, pa Vičič pravi, da je zelo preuranjeno govoriti.

V teku šestmesečni odpovedni rok

Sicer pa je Aerodrom Maribor, ki je v 100-odstotni lasti SHS Aviation, kot najemnik letališča Edvarda Rusjana sredi januarja odpovedal najemno pogodbo z Republiko Slovenijo. Tačas teče šestmesečni odpovedni rok, ki določa, da mora najemnik še pol leta od odpovedi pogodbe izpolnjevati vse obveznosti iz najemne pogodbe in zagotoviti izvajanje vseh aktivnosti, ki so potrebne za obratovanje in delovanje letališča.