Na informativnih dnevih se bodo mladi podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici oziroma z možnostmi  nadaljnje zaposlitve in izobraževanja. Kot navaja STA, osnovno šolo letos zaključuje 17.684 učencev in učenk, srednjo šolo pa 19.639 dijakinj in dijakov. Učenci bodo lahko kandidirali na 23.702 vpisnih mestih na srednjih šolah. Zadnji rok za oddajo prijavnice za vpis v prvi letnik srednjih šol za prihodnje šolsko leto je 2. april. Dijaki bodo lahko kandidirali na 11.719 vpisnih mest v višjih šolah ter na 18.632 mest v 1. letnik rednega in izrednega študija. Prvi prijavni rok za vpis se je sicer že začel v torek.

Izbira o nadaljnjem izobraževanju je velik zalogaj

Minister za izobraževanje, znanost in šport Pikalo je v izjavi za STA dejal, da odločitev o izbiri srednje šole in fakultete zagotovo ni lahka, zato je prav, da učenci in dijaki dobro premislijo, kaj jih zanima: »Prav je, da je to njihova lastna odločitev in želim jim, da se bodo odločali v skladu s svojimi željami in pričakovanji.« Minister bodočim dijakom in študentom želi veliko poguma pri novih izzivih: »Čeprav gre za pomembno odločitev in velik korak na poti odraščanja, pa naj ta odločitev ne bo preveč stresna za vse tiste, ki morda še ne vedo, kam bi se usmerili. Izobraževalni sistem namreč tudi v nadaljevanju omogoča veliko možnosti različne izbire in morebitne zamenjave smeri.«

Veliko dijakov je že odločenih

Bodoči študenti, ki so obiskali Filozofsko fakulteto v Mariboru so o izbiri smeri že v glavnem odločeni. Laura Županec iz Lendave je informativne dneve obiskala zaradi sociologije: »Ne odločam se med več fakultetami, zagotovo se bom vpisala na Filozofsko, na sociologijo. Sem iz poklicne šole in delam peti predmet sociologijo, zato se lahko vpišem le na enopredmeten študij, a me k sreči to zelo zanima.« Za anglistiko se zanima Francis Pogačič iz Selnice ob Dravi: »Zanimam se za anglistiko in danes si bom pogledal, kakšen je program in kakšne so možnosti za zaposlitev. Pozanimal se bom tudi o programu pedagogike, kasneje pa bom odšel še na ekonomsko fakulteto.« O dobri organiziranosti mariborskih fakultet in uspešnosti predstavitev pa priča tudi dejstvo, da si več dijakov, ki so se nameravali vpisati na študij v Ljubljani, tudi premisli in se raje odločijo za študij v Mariboru. Hana Klančnik iz Slovenj Gradca, ki je bila že prepričana v svojo izbiro, je na Filozofski fakulteti spoznala več pozitivnih dejavnikov, ki so morda malce pomešali njeno prvotno odločitev: »Imamo tri izbire, ki jih lahko zapišemo na prijavnico in moja prva izbira je medicinska fakulteta, druga je filozofska fakulteta v Ljubljani – psihologija, tretja pa je mariborska Filozofska fakulteta. Zdi se mi, da so informativni dnevi prvi stik s fakulteto, kjer lahko vidiš v kaj se spuščaš. Ampak se mi sedaj moja izbira ni bolj razjasnila, saj sem dobila veliko dobrih informacij in sem še bolj zmedena o tem, kaj hočem in kaj naj bo moja prva izbira.«

Na Fakulteti za naravoslovje in matematiko kalijo bodoče znanstvenike

Na FNM delujejo oddelki za biologijo, fiziko, matematiko, računalništvo in tehniko. Izvajajo 9 študijskih programov na vseh treh bolonjskih stopnjah, kjer se trudijo študentom podati poglobljene teoretične vsebine in uporabne praktične veščine. Svojim študentom obljubljajo uspešne kariere in posledično odlične zaposlitvene možnosti. Edini v Sloveniji ponujajo enovit magistrski študij pedagoške smeri, ki profesorjem neposredno odpira zaposlitvene možnosti na osnovnih in srednjih šolah. Eva Bratuša iz Maribora se je informativnih dni udeležila že leto vnaprej: »Zanimajo me predvsem naravoslovni predmeti, sicer še imam eno leto do mature, a vseeno želim že prej spoznati fakultete, da bom imela kasneje lažjo pot do izbire prave fakultete.« Za študij na FNM se zanima tudi več dijakov iz tujine. Ena izmed njih je Leoni iz Varaždina, ki meni, da so programi v Mariboru zelo kvalitetni: »Rada bi videla vse opcije, ki jih imam, rada bi se vpisala na študij fizike in mislim, da bi bil študij v Mariboru zame zelo dobra odločitev. Na informativne dneve grem še v Ljubljano, a Maribor mi je tudi bližje domu.« Možnost enovitega magistrskega študija pritegne tiste, ki si že od nekdaj želijo poučevati. Eden takšnih je Aljaž Čelofiga iz Lovrenca na Pohorju: »Že od nekdaj me je veselil poklic učitelja, tudi mlajši sestri sem vedno sestavljal teste, hkrati pa me zelo veseli kemija. Najverjetneje se bom vpisal na enovit magistrski študij za predmetnega učitelja za kemijo, jutri pa grem pogledat še na Fakulteto za farmacijo. Na Fakulteti za naravoslovje in matematiko mi je zelo všeč, da je študij združen v skupnih 5 let, da ni programa 3 + 2, da doštudiraš v kosu in postaneš učitelj.«

Veliko mladih se odloči za poklic inženirjev

Precejšnja gneča je bila danes tudi na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. Na fakulteti ponujajo štiri študijske programe: gradbeništvo, gospodarsko inženirstvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. Ponosni so na to, da študente že v času študija vključujejo v mnoge projekte, na drugi stopnji študija pa se programi večkrat povezujejo med seboj in mladim tako zagotavljajo še več strokovnega znanja. Dijaki, ki so se udeležili informativnih dni so v večini že povsem odločeni, da je FGPA šola na kateri bodo nadaljevali s svojim izobraževanjem: »Zanima me arhitektura, na druge fakultete najverjetneje ne grem,« je delal Kristijan Pesev iz okolice Slovenske Bistrice. Tudi Tilen Plošinjak iz Miklavža o drugih izbirah ne razmišlja: »Obiskujem že srednjo gradbeno gimnazijo. Gradbeništvo me zanima že od prej, že iz osnovne šole in že takrat sem vedel, da bom študiral nekaj v tej smeri. Iz tega razloga sem prišel preveriti, kateri so programi, ki jih ponujajo in nato se bom odločil, na katerega izmed njih se bom vpisal. Danes sem izvedel dovolj informacij, čeprav sem veliko vedel že od prej, zaradi lastnega zanimanja. Na druge fakultete najverjetneje ne grem.« Podobno razmišlja tudi Laura Huremkić iz Zagorja, ki se je odločila za študij na FGPA: »Zanima me arhitektura in gradbeništvo, odločam se samo med tema dvema programoma.«

Perspektivne možnosti ponujajo tudi na DOBI

Vodilna in največja zasebna izobraževalna ustanova v Sloveniji v letošnjem letu vpisuje v 7 višješolskih strokovnih programov, 4 dodiplomske, 4 magistrske programe in prvič tudi študente v doktorski študij. V njihovih sodobnih učilnicah v Mariboru jih je danes obiskalo veliko kandidatov, ki si želijo študirati v sodobnih in praktičnih programih. Mladi obiskovalci se najpogosteje odločajo za redni študij v programu Poslovni sekretar in program Kozmetika, tisti, ki pa so že zaposleni pa se največkrat odločajo za programe s področja menedžmenta, marketinga in informatike. Že vrsto let na Dobi omogočajo kandidatom tudi pridobivanje informacij v živo preko spleta na njihovem online informativnem dnevu. Da je ta oblika vse bolj priljubljena dokazuje tudi podatek, da se je online informativnega dne udeležilo preko 100 kandidatov za njihove študijske programe.  Vpis v vse Dobine program je v teku, njihovi specialisti za svetovanje pa so na voljo tudi za individualno svetovanje.