Za tovrsten predlog se je ogrela vladna koalicija. Ideji so mnogi naklonjeni, saj so mnenja da še so občani izvolili župana, ga imajo pravico tudi odpoklicati. V Sloveniji pa so trenutno župani zelo zaščiteni. Odstopa župana ne morejo doseči ne svetniki ne občani, niti častno razsodišče.
Pobudo poslanca Janija Möderndorferja v SMC podprli
Izvršni odbor je na svoji zadnji seji podprl pobudo poslanca Janija Möderndorferja, da bi zakonsko opredelili možnost odpoklica župana. Izvršni odbor je poudaril, da je takšno spremembo Zakona o lokalni samoupravi potrebno izpeljati premišljeno in da pričakuje, da se bo o načinu odpoklica natančno izrekla tudi stroka, so nam sporočili z SMC.
»Čas je, da uveljavimo tudi obratno voljo ljudstva,« poudarja poslanec Jani Möderndorfer.
Möderndorfer predlaga novelo Zakona o lokalni samoupravi, ki bi uvedla institut odpoklica župana in natančno določila pogoje, kdaj in kako bi bilo mogoče začeti in izpeljati postopek odpoklica župana, ter pod kakšnimi pogoji bi bil odpoklic uspešen.
Po vzoru sosednje Avstrije?
Če bo tovrsten predlog v državnem zboru sprejet, bo Slovenija sledila vzoru Avstrije in Švice. Je pa takšna ideja, pravzaprav znova je zaživela, saj je bil podoben predlog že slišan, zelo aktualen pa je bil v času protestov v Mariboru. Župani so namreč v Sloveniji med najbolj zaščitenimi funkcionarji. Morda se tako v prihodnosti županom, ki nočejo odstopiti, kljub temu da podpore med občani in svetniki nimajo, obeta izguba županskega stolčka.
Lokalno