Kot je znano je bil nekdanji mariborski župan Franc Kangler obsojen v zadevi Ježovita na sedem mesecev zapora. Kangler ima na sodišču prav tako več sodnih postopkov. Sam ima ob tem kar nekaj argumentov, saj trdi da zoper njega tečejo politični postopki. Vrhovno sodišče je lani razveljavilo sodbo, potem ko je ugotovilo, da v zadevi Ježovita ni storil kaznivega dejanja, kot se mu očita. Zaradi krive obsodbe pa je izgubil mandat državnega svetnika.  Kangler se sprašuje ali v Sloveniji obstajajo politične sodbe. Najbolj namreč bode v oči, da je vse prisluhe in zasego predmetov zanj odredil sodnik magister Janez Žirovnik, ki bi naj bil Kanglerjev nekdanji sodelavec.
 Njegov sodelavec, zdaj mu sodi?
Notarsko overjena izjava Jožeta Jerovška in Rudolfa Mogeta navaja, da sta se nekdanji mariborski župan Franc Kangler in danes sodnik magister Janez Žirovnik v preteklosti srečevala v različnih vlogah. Franc Kangler je bil takrat član Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (v nadaljevanju KNOVS) v več mandatih. V izjavi je zapisano: »Zaradi dobrega poznavanja delovanja nadzirane Slovensko varnostno obveščevalne agencije (v nadaljevanju SOVA) in zaradi dobivanja kvalitetnih informacij o delu te, je pogosto prišel v oster verbalni konflikt z zaposlenimi na agenciji. Tudi s takratnim svetovalcem, kasneje pa namestnikom direktorja SOVE gospodom mag. Janezom Žirovnikom.« Jerovšek in Moge sta v izjavi zapisala, da obžalujeta, da se Žirovnik kot sodnik ni izločil iz vseh postopkov, ki bi bili kakor koli povezani z imenom Franca Kanglerja. 
Franc Kangler razlaga, da sta se na podoben način izločila druga dva sodnika. Sodnik Štok bi se naj izločil z razlogom, saj je Kangler prijatelj njegove žene Zorice Štok (novinarke Večera).  V zadevi radarji pa se bi naj iz podobnega razloga izločila sodnica Pašek. Kangler, je namreč kot pravi, prijatelj njenega očeta.  »Notarsko overjena izjava dokazuje, da sem kot Franc Kangler in član komisije za nadzor nad obveščevalno varnostnimi službami, aktivno nadziral uslužbenca službe državne varnosti Jugoslavije in SOVE gospoda magistra Žirovnika, kateri je kasneje prešel v sodniške vrste in kasneje odredil sedem odredb zoper mene. Kljub temu se ni izločil, čeprav bi se po vsej sodniški etiki moral izločiti« razlaga Franc Kangler.

 Če se Žirovnik izločil…
Franc Kangler pričakuje, da se bo Žirovnik prej ko slej izločil. O notarski izjavi še mariborsko sodišče naj ne bi odločalo. Argumenti Jerovška in Mogeta so overjeni, tako da so po besedah Kanglerja pristni in točni. Kangler dodaja, da bo izjava neposredno posredovana sodnici na okrajnem sodišču, 18. februarja, ko mu sodijo v zadevi Astrid Bah. »Če pride do njegove izločitve, kaj bo prav gotovo prišlo na vrhovnem ali ustavnem sodišču, se morejo nekatere stvari iz sodnih spisov izločiti, predvsem prisluhi, ki so nezakonito pridobljeni. V bistvu vse njegove zadeve na sodišču padejo, če se on izloči. Skoraj vsi postopki. Samo vprašanje časa je, kdaj se bo to zgodilo,« razlaga Kangler, ki ob tem pričakuje, da bodo sodišča spoštovala pravne norme in bodo pošteno enako sodili vsem.
 
 Mandata mu ne more več vrniti
Kangler je prepričan, da bi moral biti predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša zaskrbljen, da se v Mariboru sodniki na podlagi takšnih argumentov ne izločijo. »Gospod Maleša je lahko zaskrbljen, da mariborsko sodišče ne sledi obrambi. Sodniku je neposredno dokazano da je bil z mano v konfliktu in v podrejenem položaju.«  Tudi če se sodnik Žirovnik izloči mandata Kangler več en more dobiti še dodaja. »Jaz več ne morem dobiti mandata, ker je bil izvoljen drugi, pa tudi če se Žirovnik izloči. To so dosegli. Če me ne bi po krivici obsodili na prvi in drugi stopnji v Mariboru bi še bil danes državni svetnik. Ker pa sem bil pravnomočno obsojen na višjem sodišču v Mariboru sem izgubil mandat, katerega je kasneje prevzel oziroma dobil Matjašič.«