Iz Grčije bo predvidoma danes, 12. maja 2016, v Slovenijo prispelo 30 oseb, ki potrebujejo mednarodno zaščito. Gre za državljane Sirije in Iraka. Poleg tega pa na Ministrstvu za notranje zadeve čakajo še na informacijo glede prihoda skupine 10 državljanov Eritreje. Osebe bodo najprej nastanili v Azilni dom v Ljubljani ali v eno izmed njihovih izpostav, kompleks Logatec in samski dom na Kotnikovi v Ljubljani, a le za čas trajanja postopka mednarodne zaščite.
Pričakujemo jih lahko tudi v Mariboru, saj integracijska hiša na Pobrežju omogoča bivanje 45 osebam.
V kolikor bodo osebe izpolnjevale pogoje za pridobitev mednarodne zaščite bodo po pridobitvi statusa lahko nastanjene v integracijsko hišo v Mariboru ali Ljubljani. Tam imajo pravico bivati 15 mesecev, a nastanitev ni obvezna, lahko se preselijo na zasebni naslov. Kot so nam na ministrstvu še dejali, pa so se po poteku 15ih mesecev bivanja v intergracijski hiši, primorani preseliti na zasebni naslov.
Do konca letošnjega leta v Slovenijo 280 oseb, v letu 2017 pa 287 oseb.
Vlada RS Slovenije je 10. marca letos, sprejela načrt izvedbe premestitve in trajne preselitve. Tako naj bi premestili 567 oseb iz Italije in Grčije ali druge države članice, ki bi bila izpostavljena hudemu pritisku na nacionalni migracijski in azilni sistem ter preselila 20 oseb iz tretjih držav.
Vsaka država članica EU je lahko izrazila svoje želje koga želi sprejeti. Slovenija je dela priporočilo, da bi k nam prišle družine, pismene osebe in angleško govoreče osebe.
Stroški premestitev in preselitve znašajo 8 milijonov
Za izvedbo prej omenjenega načrta bodo porabljena sredstva državnega proračuna v 25 odstotkih in v 75 odstotkih sredstva iz Sklada za azil, migracije in vključevanje. »Slovenija bo za vsako premeščeno osebo od Evropske komisije prejela 6.000 evrov in za vsako trajno priseljeno osebo 10.000 evrov,« še pojasnjujejo na ministrstvu in dodajajo, da okvirni ocenjeni stroški za premestitev in preselitev znašajo 8 milijonov evrov za dve leti.
Lokalno