– Kako gledate na vse skupaj, na ostre pogoje, ki jih narekujejo zakoni v našem Mestnem parku?

Pogoje, ki jih pristojne službe podajajo, je težko komentirati. Verjamemo, da opravljajo svoje delo. So pa izjemno omejujoči, saj ne dopuščajo manevrskega prostora za izvedbo naših in tudi ne kakšnih drugih vsebin v parku. Četudi jih mi kot organizator poskušamo v polnosti razumeti in jim popolnoma zadostiti, jih obiskovalci in izvajalci vsebin težko ponotranjijo, saj se ne zdijo življenjski.

Kot organizator razumemo in upoštevamo situacijo s starimi in tujeraslimi drevesi in se izogibamo območij, kjer se ta nahajajo, tudi iz varnostnih razlogov, na katere smo bili opozorjeni. V zadnjih letih smo tudi obiskovalce uspešno ozavestili o tej problematiki in ni več prisotnega čudenja, da park v slabih vremenskih pogojih lahko predstavlja tudi nevarnost ali pa da se okoli nekaterih dreves zaradi njihove specifike ni primerno zadrževati. Verjamemo celo, da je marsikateri Mariborčan prav od nas izvedel veliko o lastnostih našega parka in pravila obnašanja v njem.

V rastnih območjih dreves ne načrtujemo vsebin. Uspešno se izogibamo tudi problematiki shojenosti travnih površin in skrbimo, da se travna ruša na enem mestu ne zbije preveč. Ko so tla razmočena, vsebin ne izvajamo na travi. Še bi lahko naštevali vse metode s katerimi že leta upoštevamo vsa navodila naravovarstvenikov. Po vseh teh omejitvah nam pri načrtovanju lokacij za izvedbo vsebin pustijo v parku je majhne dovoljene kotičke ali pa lokacije, na katerih sonce neprestano pripeka. Teh naštetih omejitev in naših ukrepov obiskovalec pogosto niti ne zazna in redko postavlja pod vprašaj.

Zgodba je bila zelo uspešna, obiskovalci so jo odlično sprejeli in mislim, da bodo letos pogrešali predvsem to. Zdaj bo namesto tega tam ponovno zazevala luknja v obliki propadajočega bazena

Najbolj so za obiskovalce in izvajalce vsebin problematična navodila glede uporabe travne površine in območja dreves, ko pripeka sonce in le tam najdejo edini košček tako želene sence, sploh če imamo v mislih, da so obiskovalci predvsem družine z otroci. Zelo težko je tudi obiskovalcu ali izvajalcu iz drugega mesta ali tujine razložiti, da se ne sme umakniti v senco ali na travo, to jim je popolnoma nerazumljivo in jih le stežka prepričamo, da se držijo pogojev, ki veljajo za nas. Tako se je že zgodilo, da se kakšna stojnica premakne malo bolj na travne površine, kot je bilo načrtovano, kakšna miza se premakne v senco, kakšen turist si napelje ‘slack-line’ med drevesi … To je za njih seveda normalno, mi pa jih potem lovimo po parku in prepričujemo, da je pri nas drugače.  

Mišel Vugrinec, producent Art kampa

– Zakoni so bili zapisani že pred časom, v vsem tem času pa je Art kamp normalno deloval, čemu pripisujete letošnje spremembe?

Tukaj bi najprej omenil, da z Zavodom za varstvo narave načeloma konstruktivno komuniciramo in vsako leto rešujemo sproti ugotovljene probleme pri posamezni izvedbi. To je tudi razlog, da se oblika Art kampa skoraj vsako leto spremeni, saj ob izvedbi ugotavljamo, kje se še lahko kaj zalomi in se pri načrtovanju naslednje izvedbe temu prilagodimo. Lani je npr. to bila postavitev stojnic na eni od potk v parku, ki so kljub uporabi utrjene poti uničile del travne površine ob poti. Pri postavitvi ene od hišk pa je vozilo z enim kolesom naredilo globjo sled, na srečo ne na območju, kjer bi bilo blizu kakšno drevo, je pa tam nehote uničilo nekaj travne površine.

Letos se je kljub temu, da so pogoji načeloma enaki že leta, nekaj stvari spremenilo. Na sestanku na občini, ki je bil sklican prav za problematiko prireditev v parku, smo dobili navodilo, da naj še bolj striktno in preventivno upoštevamo vse pogoje tako Zavoda za varstvo narave kot Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Tako smo pri načrtovanju povsem na stran potisnili naše želje glede oblike in razporeditve vsebin, ki bodo sedaj zelo zgoščene na nekaterih mestih, predvsem promenadi, medtem ko bo marsikje prazno. S tem bomo izgubili na pretočnosti prizorišča in smiselnosti postavitve vsebin, bomo pa že preventivno izključili vse možne nehotene kršitve pogojev s strani nas ali obiskovalcev ali izvajalcev. Hkrati smo dobili navodilo, da obseg vsebin zmanjšamo, kar gre z roko v roki z prejšnjim navodilom. Vse te navedene zaostritve smo sprejeli in se prilagodili. Mislimo, da bomo vseeno lahko obiskovalcu ponudili veliko zanimivih, ustvarjalnih in sproščujočih trenutkov.

Druga letošnja novost, ki pa jo dosti težje sprejemamo, je pa generalna prepoved izvedbe vsebin in ostale ponudbe na bazenih. Tja smo se dejansko umestili na željo meščanov in občine, čeprav je za nas predstavljalo dodaten časovni in finančni vložek. Zgodba je bila zelo uspešna, obiskovalci so jo odlično sprejeli in mislim, da bodo letos pogrešali predvsem to. Zdaj bo namesto tega tam ponovno zazevala luknja v obliki propadajočega bazena. Sami ocenjujemo, da je prizorišče poleg popestritve parka s samimi vsebinami in primerno gostinsko ponudbo to lokacijo naredilo bolj varno in lepšo kot pa bo sedaj.

Boli tudi, da smo od Zavoda za varstvo kulturne dediščine glede tega dejansko dobili je dikcijo ”Postavitev … je iz vidika varovanja nepremične kulturne dediščine nesprejemljiva”, brez razlage zakaj, brez predlogov, pod katerimi pogoji bi vseeno bilo to sprejemljivo. Vloge oddamo vsaj tri mesece pred izvedbo, po navadi še prej, tako da je časa za morebitne prilagoditve dovolj, če bi dobili informacijo kaj in kako, a tega ne dobimo, tudi na sestanek na občini predstavnika ZVKDS ni bilo, čeprav je bil vabljen.     

– Ali se strinjate s katerimi pogledi naravovarstvenikov?

Kot rečeno, pogoje in razloge zanj poskušamo razumeti v vsej njihovi obsežnosti prepovedi, saj z Zavoda za varstvo narave dobimo podrobno obrazložitev za vsako omejitev. Vsebine načrtujemo in izvajamo v skladu s tem, morebitne kršitve so nenamerne. Strinjamo se, da je potrebno za park in drevesa v njem skrbeti, poskušamo pa najti način, da park ponudi občanom tudi vsebine, za katere so izrazili potrebo in jih v preteklih leti pozitivno ocenili. Soglasje za novo postavitev smo od njih že prejeli, saj so prepoznali naš trud pri iskanju rešitev, kako to narediti. Na dovoljenje oziroma pogoje s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine pa še čakamo.

– Art kamp bo letos potekal brez zaledja gostinskega lokala, imate kakšen odziv?

Tudi to je ena od usmeritev, ki smo jih prejeli na sestanku na občini in je povezana z zmanjšanjem obsega in negativnim soglasjem za postavitev prizorišča na bazenih. Gostinca na bazenih tako ne bo, čeprav je svoje delovanje tam prilagodil okolju v največji meri (ni hrupa, ni odpadkov, naravni materiali in ponudba pijače …). V času Art kampa (9 dni v času Festivala Lent) gostinec na promenadi zagotovo bo, v poletnem času (julij, avgust) pa ga verjetno ne bo, saj bomo vsebine, ki smo jih v preteklih letih izvajali na bazenih, selili k paviljonu, ki pa ne more ponuditi enake zgodbe.  

Vsebine načrtujemo in izvajamo v skladu s tem, morebitne kršitve so nenamerne. Strinjamo se, da je potrebno za park in drevesa v njem skrbeti, poskušamo pa najti način, da park ponudi občanom tudi vsebine, za katere so izrazili potrebo in jih v preteklih leti pozitivno ocenili.

– Kako bo sedaj potekal Art kamp? Razmišljate o celotni reorganizaciji za prihodnje leto?

Vsebine, predvsem tiste, ki za izvedbo potrebujejo stojnice in hišice, bodo skoncentrirane na območje promenade. S tem se bomo preventivno izognili vsem možnim zapletom s kršenjem pogojev. Samo prizorišče bo zaradi tega verjetno manj dihalo, poskusili pa smo načrtovati vsebine tako, da to vseeno ne bo preveč moteče za obiskovalce.   

Nekatere stvari se selijo na utrjene površine v območje okoli paviljona, kar je posledica predvsem prepovedi izvedbe na bazenih. To v celoti velja tudi za vsebine, ki so predvidene za poletna meseca julij in avgust.

Prihodnje leto? Verjetno podobno, če bodo navodila enaka. Upamo pa, da letos ne bomo kršili čisto nobenega pogoja in bomo naslednje leto lahko na podlagi pozitivne izkušnje skrbnikov parka z nami Art kamp oblikovali celo malce bolj po naši meri. Zna biti tudi, da se realizira ideja o prenovi parka in se potrebe po tovrstnih vsebinah pri tem upoštevajo, kar bi bil še dodatni pozitivni premik za nas, obiskovalce in naš mestni park.