Ob koncu poletnih počitnic so tudi mariborski mestni svetniki znova zavihali rokave in sedli na svoje stolčke. Glavna tema avgustovske redne seje pa vedno znova zanimiv Javni holding Maribor. Kot smo že poročal, so svetniki imeli na mizah med drugim drugim sta bila na seznamu konsolidirano letno poročilo holdinga za leto 2023 in poslovni načrt za leto 2024. Že pri prvih točkah se je zapletlo, največje razburjenje pa je povzročilo imenovanje novih nadzornikov. Trem članom, in sicer Davidu Kastelicu, Mateji Cekić, Mateju Bastiču in Vinku Filipiču je 25. avgusta potekel mandat v nadzornem svetu JHMB.
Še pred sejo se je govorilo o dogovoru med svetniško skupino Gibanje Svoboda in Listo Arsenovič za Maribor, češ da bo komisija za mandatna vprašanja v kateri največ pozicij zavzemajo ravno iz dveh omenjenih skupin, predlagala le svoje. Vodja komisije Davorka Pregelj je sicer zagotavljala, da temu ni tako, a se je na koncu izkazalo ravno nasprotno. Komisija je dala na glasovanje le štiri kandidate od osmih, in sicer Roberta Ciglariča, Mateja Bastiča, Franca Derganca in Davida Kastelica, vsi člani omenjenih skupin. To je pričakovano vznemirilo več svetniških skupin, ki so bile prepričane, da bi morali imeti na mizi vse prijavljene kandidate.
Številni svetniki in svetnice so izrazili prepričanje, da je izbor kandidatov posledica dogovora med županom in Gibanjem Svoboda, čeprav jih nekateri v Svobodi javno niso podprli. Po burni debati so četverico s 17 glasovi za in 15 glasovi proti na koncu vseeno podprli. Govorice o oblikovanju koalicije med GS in Arsenovičem ostajajo.
»To je dovolj velik pokazatelj, da imajo sklenjen koalicijski dogovor«
Za komentar smo prosili tako župana kot tudi vodjo svetniške skupine GS Vojka Flisa. Slednji nam na poizvedovanje, ali se v kratkem obeta uradno oblikovanje koalicije, ni odgovoril. Skop odgovor smo prejeli tudi s strani župana Arsenoviča, ki je na temo koalicije dejal le: »V prejšnji sestavi smo v mestnem svetu ne glede na koalicijo skupaj lažje sprejemali težke odločitve, kot v sedanji. Včasih se ne moremo znebiti občutka, da nekateri svetniki delujejo bolj po principu »proti županu« kot pa »za mesto«. Verjamem, da bomo v prihodnje skupaj bolje delovali za razvoj mesta in naših prebivalce«. Za časnik Večer je dodal le, da koalicije še nimajo, pogovori in prizadevanja za to pa potekajo ves čas, a kot po navadi tekočih poslov bolj podrobno ni želel komentirati.
So pa se za nas na izjavo župana odzvali v opoziciji. »Precej časa in truda smo vložili, da smo kot opozicija, skupaj z Svobodo uspeli, da je mestni svet, kot najvišji organ postal skupščina Holdinga. Prejeli smo tožbo s strani župana, ki smo jo z pritožbo uspeli trenutno zaustavit. Na podlagi navedenega, smo bili v SDS - u zelo presenečeni, da sta članici KVIAZA s strani Svobode skupaj z Arsenovičevo listo izglasovali svoje predstavnike v NS Holdinga. Na sami seji pa so z večino, nasprotovali našemu predlogu, da bi svetniki odločali o vseh sedmih kandidatih, ki so izpolnjevali pogoje za člana Nadzornega sveta Holdinga. To je dovolj velik pokazatelj, da imajo sklenjen koalicijski dogovor, ki ga trenutno še niso uradno napovedali,« je prepričan vodja svetniške skupine Milan Mikl (SDS). Ob tem je še izrazil prepričanje, da se župan za določene neuspehe vedno izgovarja na opozicijo. »V SDSu nikoli nismo nasprotovali projektom, ki so v dobrobit razvoju mesta. Do sedaj smo vedno podprli vse razvojne projekte. V kolikor smo pa proti nerazumljivim predlogom v zvezi z podražitvami pa sporočamo, da bomo tudi v prihodnje delovali isto.«
Ni razvojne vizije in komunikacije
Precej ostro je županove besede pokomentiral tudi Josip Rotar iz Liste kolesarjev in pešcev: »Župan se je oddaljil od resničnih potreb mesta in vodi politiko enoumja, brez vsebine in razvojne vizije. Vsako nestrinjanje razume kot napad na župana. Znebil se je skoraj vseh sodelavcev, ki so znali razumeti potrebe mlajših generacij. Posledično se razvojni zaostanek Maribora samo še veča, perspektivni kadri odhajajo drugam, namesto, da bi soustvarjali mesto«. Odločitev in sprejemanja odgovornosti drugih političnih skupin pa po besedah Rotarja ne želijo komentirali: »Če bodo doprinesle k dobrobiti in razvoju, bomo veseli!«
»Brez koalicije v MOM pomeni, da nihče ne prevzame odgovornosti za Maribor. Če pa koalicija je, naj objavijo javno koalicijsko pogodbo, kaj bodo skupaj naredili! Glede kandidatov pa je način že za prakso vlade komentiral Pertinač: "Kandidati padajo z neba, potem pa naj jih mastni svet avtomatično podpira." Pred uvrstitvijo na dnevni red pričakujemo vsaj nekaj komunikacije, da o predlogih in podpori lahko razpravljajo organi svetniške skupine, ki se odločajo o podpori ali ne podpori,« je za nas dejal Zdravko Luketič iz NSi in ob tem opozoril, da »kadrovski diktat le dveh svetniških skupin ne vodi v tehtne odločitve«.
»Izjava najmanj smešna, če ne otročja«
»Glede dogajanja na zadnji izredni seji lahko zapišem zgolj to, da smo bili v Stranki mladih – Zeleni Evrope pripravljeni potrditi oba kandidata, ki ju je predlagala GS, saj verjamemo, da bosta delovala tako v korist holdinga, kot predvsem v korist zaposlenih in uporabnikov holdinga. Glede na to, da je bila edina možnost glasovanje v »paketu« skupaj s kandidatoma županove liste, takšnega »paketa« nismo mogli potrditi,« pojasnjuje Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope) in dodaja, da ne glede na izid glasovanja verjamejo, da bosta novoizvoljena člana NS JHMB, ki ju je predlagalo GS uspešno in vestno opravljala svoje delo.
»Glede izjave župana, pa lahko komentiram zgolj, da je izjava najmanj smešna, če ne otročja. Mestni svet je na predlog oziroma s strinjanjem Stranke mladih – Zeleni Evrope sprejel spremembo proračuna, ki je omogočila tako izvedbo festivala LENT, kot tudi izvedbo novega kegljišča v dvorani Tabor. Mestni svet se tudi sicer na vse pretege trudi prekiniti trošenje mestnega denarja in vzpostaviti prioritete, ki bodo v korist vsem in ne le določenim. Če kdo dela proti mestu, je to kvečjemu župan, ki se z »ad-hoc« akcijami igra s prometno varnostjo, socialno varnostjo z nenehnim vsiljevanjem predlogov za podražitev vrtcev. Za konec pozivam župana, da v sodelovanju z Mestnim svetom in zainteresirano javnostjo odpre širšo razpravo o viziji mesta, ki naj bo na koncu takšna, da se bo z njo lahko poistovetilo kar največ občank in občanov, podjetij, nevladnih organizacij in ustanov z raznih področij ter drugih deležnikov. Ko bomo enkrat imeli vizijo, bo delo vseh nas precej lažje,« zaključi Jurišič.
Kje bodo v prihodnjem obdobju prioritete župana?
Kako dobro bo delovanje in sodelovanje za dobro mesta bomo lahko videli že prihodnji teden, ko se nam obeta prva redna seja mestnega sveta po počitnicah. Med drugim bodo debatirali o ponovni podražitvi vrtcev, zimskem programu v mestu in drugih temah. Kje pa bodo v prihodnjem obdobju prioritete župana Arsenoviča? »Osebno si bom prizadeval za več povezovanja in sodelovanja ter si v letu, ki prihaja in ga je Vlada Republike Slovenije razglasila za Maistrovo leto, da bi zmanjšali dnevne migracije naših ljudi bodisi v sosednje države bodisi v prestolnico in tako izboljšali kakovost življenja v tem delu Slovenije«. Kot rečeno, pa bo iskrenost besed pokazal le čas.