Gospodarski minister Zdravko Počivalšek tudi po napovedi Alpe Adria Green, da se bodo pritožili na izdano okoljevarstveno soglasje Magni za lakirnico v Hočah, upa, da bo s konstruktivnim dialogom mogoče doseči kompromis. Ob tem pa je obsodil grožnje nevladnikom, ki so se v zadnjih dneh pojavile na družbenih omrežjih, so sporočili z ministrstva.
Na Ministrstvu za gospodarstvo si prizadevajo za konstruktivne dialoge
“Verjamem, da je s komunikacijo vse rešljivo in da lahko dosežemo kompromise. Tako znotraj ministrstva, kot tudi znotraj vlade, z gospodarstveniki in nevladniki vedno stavim na konstruktiven in korekten dialog,” je poudaril gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ob tem so na ministrstvu spomnili, da je njihova osnovna naloga skrb za gospodarstvo, za spodbujanje njegovega razvoja, za podporo investicijam, nenazadnje za odpiranje novih delovnih mest. “Pri tem si prizadevamo za konstruktiven dialog z vsemi deležniki,” so poudarili.
Zagotovili so, da ob nameri vsakega podjetja, ki želi investirati v Slovenijo, naredijo vse, da podprejo investicijo. “In tako je v primeru Magne Steyer – še posebno, ker gre za investicijo v vzhodni del države, ki je prepotreben državne pomoči na gospodarskem področju, kot je bilo v preteklih letih nemalokrat izpostavljeno,” so navedli.
Vlada večkrat opozorila, da vložitev pritožbe lahko pomeni konec Magne
Številne nevladne organizacije pa so na vlado in pristojne naslovile javni poziv glede pritiska na nevladne organizacije. “Ta odkriti in brezsramni pogrom nad okoljskimi nevladnimi organizacijami je nevaren precedens za prihodnost delovanja celotnega nevladnega sektorja v Sloveniji, ki lahko vodi v nevarne trende, kakršnim smo že priča v nekaterih članicah EU. Ne verjamemo, da je to smer družbenega razvoja, kot ga želimo ubrati v Sloveniji,” so navedli v javnem pozivu. Vlada je sicer večkrat opozorila, da lahko vložitev pritožbe pomeni konec Magnine investicije v Sloveniji, saj bi to začetek gradnje odložilo do te mere, da bi se Magna raje odločila za drugo državo.
Pri Alpe Adria Green se zavzemajo za okoliška kmetijska zemljišča, vodo ter gozd
Oglasili so se tudi iz upravnega odbora Alpe Adria Green. V mednarodnem društvu za zaščito okolja in narave so v izjavi za javnost sporočili, da je njihov najpomembnejši argument za nasprotovanje postavitvi Magne na trenutni lokaciji pozidava najboljših kmetijskih zemljišč, kot tudi pozidava na vodovarstvenem območju, ki bi prav tako ogrozilo izkrčenje Rogoškega gozda, ki prispeva k vpijanju in filtraciji padavin za dobro podtalnico in za zmanjševanje moči vetrov.
Pripravili alternativne lokacije, možna lokacija tudi Kidričevo
V izjavi za javnost so navedli tudi lokacije, ki jih sami vidijo kot primernejše za postavitev tovarne. “Kidričevo, ki ima vso infrastrukturo in je od letališča oddaljeno le 15 km. Občina Kidričevo je temu naklonjena, tudi občani Kidričevega, ki so lokacijo ponujali,” so povedali na Alpe Adria Green. Predlagajo tudi zemljišče bivše Metalne in TAM, ki so prav tako že industrijska zemljišča. “Surovino bi preselili na teren nekdanje tovarne TVT na Studencih, na njen teren in sosednji prazen teren nekdanje TAM in prazen teren nekdanje Metalne pa pride Magna. Tam je voda, železniški tir, blizu je tudi avtocesta.” Pri organizaciji predlagajo kot zadnje tudi zemljišče ormoške tovarne sladkorja, kjer gre za velik industrijski kompleks z vso logistično infrastrukturo od železniške povezave, ki je na sami lokaciji, ima svoj tir, ki je tudi trajnostna rešitev, ima tudi delovno silo.
Predlagane alternativne lokacije imajo po besedah Alpe Adria Green še vrsto drugih prednosti. “Poleg tega, da ohranimo najboljša kmetijska zemljišča, Rogoški gozd, naravo ter možne in verjetne škodljive vplive na zdravje prebivalcev.” Znatno bi se zmanjšal tudi čas realizacije izgradnje obrata ali vsaj ostal enak. Alternative pomenijo tudi upoštevanje trajnostnega razvoja, tako na področju prometa, sproščanja CO2 in preprečitev drugih škodljivih vplivov na okolje, naravo in prebivalce ter njihove gospodarske dejavnosti.