Danes je v 39 velikih razstavnih akvarijih prikazanih 120 vrst avtohtonih in eksotičnih rib iz sladkih in slanih voda iz prav vseh kontinentov. V terarijih je razstavljenih 50 vrst plazilcev, dvoživk in žuželk iz celega sveta. V času svojega 55-letnega delovanja je Akvarij-terarij obiskalo približno 2 milijona obiskovalcev, od tega predstavlja osnovnošolska in srednješolska mladina 75%-ni delež.
 
Dejavnost je dotirana s strani MOM, katera zagotovi določen znesek proračunskih sredstev in temu znesku, skupaj s prihodki od vstopnin ter prodaje spominkov, prilagajajo vse aktivnosti. »MOM, lastnik zgradbe, je seznanjena s stanjem, saj jih na to tudi nenehno opozarjamo, žal pa s strani odgovornih ne prejmemo nobenega pozitivnega odgovora, da je rešitev blizu, bodisi kompletna adaptacija ali pa celo preselitev v nove, po evropskih standardih urejene prostore,« pravi Branko Kolar, vodja Akvarija-terarija.
Hiša se pogreza v temeljih, osnovna konstrukcija akvarijev je popolnoma dotrajana, prav tako električna inštalacija in toplovodno omrežje
Stanje objekta, vseh prostorov, stavbnega pohištva, strojne opreme in instalacij je v nezavidljivem stanju. Hiša se pogreza v temeljih, osnovna konstrukcija akvarijev je popolnoma dotrajana, prav tako električna inštalacija in toplovodno omrežje. Stanje se je v letu 2007 izboljšalo samo zaradi menjave električne inštalacije v prvem nadstropju, to je v pisarniškem in karantenskem delu objekta.
Pobude za sanacijo segajo v leto 2009, projekt potrdil mestni svet
Objekt na sedanji lokaciji ne omogoča nadaljnjih širitev, sanacija obstoječega objekta pa bi za obnovitev in ohranitev programa Akvarij-terarija predstavljala velika investicijska vlaganja. Na podlagi navedenega je investitorka Mestna občina Maribor ocenila obnovo obstoječega Akvarij-terarija kot ekonomsko neupravičeno investicijo ter pristopila k izgradnji novega objekta s širitvijo programov in s tem pridobitev večjih in lepših prostorov za delovanje, v skupni ocenjeni površini 1.870 m2 ter s tem zagotovitev nadaljnjega obstoja akvarij terarija v regiji.
Mestna občina Maribor je takrat ocenila obnovo obstoječega Akvarij-terarija kot ekonomsko neupravičeno investicijo ter pristopila k izgradnji novega objekta s širitvijo programov.
»MOM se je takrat odločila za nov objekt namesto prenove obstoječega, projekt je bil potrjen tudi s strani mestnega sveta, zataknilo pa se je pri pridobivanju soglasja Zavoda za varstvo kulturne in naravne dediščine. Soglasje je danes ob določenih strokovnih pomislekih izdano, žal pa za MOM zadeva trenutno več ni aktualna,« o trenutni situaciji razloži Branko Kolar.
Direktor Nigrada d.d. (ki je do letošnjega maja imel v upravljanju Akvarij-terarij), Vlado Krajcer, o situaciji pove:  »Da bi bil po ustavitvi aktivnosti za izgradnjo novega akvarija pripravljen kakšen poseben obnovitveni načrt ne vem. So se pa lani izvedla manjša obnovitvena dela,  v višini 3.679 EUR, ki jih je zagotovila MOM. Lani so bili popravljeni oz. nadomeščeni tudi leseni podesti, namenjeni delavcem akvarija za oskrbo živali. «
Finančno stanje Mestne občine Maribor ne dopušča obnove
»Zavedamo se zaskrbljujočih razmer akvarija-terarija, vendar, žal, za celostno prenovo, tako kot za številne druge infrastrukturne projekte, sredstev nimamo. Kandidirati na evropskih razpisih pa pomeni tudi zagotovitev svojega deleža. «
Sredstev nimamo. Kandidirati na evropskih razpisih pa pomeni tudi zagotovitev svojega deleža
Na MOM-u priznavajo, da je stavba v slabem stanju, vendar odgovarjajo, da »je vse skupaj, žal, odvisno od izrazito tragičnih finančnih okoliščin MOM. Za letos imam na postavki 40.000 eur, saj že imamo projekte za ureditev elektroinštalacij in bi lahko začeli tukaj izboljševati razmere, « razložijo v svojem odgovoru.
Snaga prevzela objekt in išče upravljavca
Akvarij-terarij je do 1.4.2014 deloval pod upraviteljstvom podjetja NIPA, hčerinskega podjetja komunalnega podjetja Nigrad, sedaj pa je Snaga z in-house pogodbo prevzela opravljanje javne gospodarske službe urejanja in čiščenja utrjenih javnih in zelenih površin in sem spada tudi akvarij in terarij, za katerega je Snaga pred enim tednom objavila razpis za upravljavca: »Zmeraj smo zagovarjali stališče, da se s posamezno dejavnostjo ukvarjajo strokovnjaki iz predmetnih področij. Zato sedaj iščemo upravljavca tega segmenta, da delo opravljajo strokovnjaki iz tega področja, ki bodo ustrezno poskrbeli za vse živali, ki jim je akvarij-terarij dom.«
 
Tehnični podatki načrtovanega objekta
Takrat načrtovan objekt bi bil dvoetažen in umeščen v prostor v smeri sever-jug, tlorisni gabarit pa bi  obsegal 25,5 x 41,3 m. Ocenjena investicijska vrednost je znašala 7.383.801,36 € po stalnih cenah in 7.555.736,33 € po tekočih cenah. Skupna velikost območja obdelave lokacije akvarija – terarija je bila 12.502 m2. Investicija v izgradnjo objekta Akvarija – terarija je bila načrtovana v letih 2010 in 2011, del projektne dokumentacije je bil v pripravi že v letu 2009.