Tri Štajerske nevladne organizacije so stopile skupaj in poslale javen poziv z željo po podpori, avtonomiji in spoštovanju. Gre za Petro Greiner, direktorico Zavoda 13, Ninno Kozorog, predsednico društva Humanitarček ter Borisa Krabonjo, predsednika društva UP-ornik. Skupno imajo več kot 35 let izkušenj v prostovoljstvu in humanitarnosti na področju Mestne občine Maribor. Namen poziva je ljudem dati nekaj smernic, poudarjajo namreč, da je vsak prostovoljec pomemben.

»Vsak od nas svojo dejavnost upravlja srčno, predano in z veseljem, vendar ob povečanem številu pritiskov, pomanjkanju lokalne podpore in solističnih akcijah posameznikov, ki se izjalovijo ter mečejo slabo luč na nas, komajda še postavljamo v prostovoljske čevlje,« pojasnijo in dodajo, da vsaka afera v dobrodelnosti, četudi vanjo niso vpleteni, zmanjša število podpornikov ter še dodatno oteži njihovo delo.

»Zavedamo se, da nismo edini akterji na tem področju, vendar smo mnenja, da se mora na področju prostovoljstva jasno postaviti pravila na vseh straneh.«

Obseg akcij mora biti premosorazmeren z izkušnjami

Povedali so, da podpirajo angažiranost posameznikov pri prostovoljskem delu, vendar se ne strinjajo s solističnimi akcijami posameznikov, ki za seboj nimajo ustrezne logistične, pravne infrastrukture ali potrebnih izkušenj. »Obseg akcije mora biti premosorazmeren z izkušnjami organizatorja. Predvsem pa obsojamo nabirke brez jasno izražene potrebe prosilca.« Pozivamo k povezovanju z organizacijami z izkušnjami, obenem pa pozivamo k ciljanem zbiranju materialnih in finančnih dobrin. Prav tako obsojajo zbiranje za nevladne organizacije, ki o tem niso obveščene s strani lokalnih društev, posameznikov ter kopiranje akcij brez vednosti. »Pozdravljamo širitev projektov, vendar pozivamo, da se ob tem avtorja projekta povpraša za dovoljenje.«

Afere zmanjšujejo zaupanje v humanitarno-nevladne organizacije

Obsodili so vse afere, ki so v zadnjih treh letih pretresle Štajersko regijo ter pomembno zmanjšale zaupanje v humanitarne / nevladne organizacije. »Menimo, da je na področju nevladnih organizacij nujno potrebno sodelovanje in povezovanje. Prostovoljske organizacije so tiste, ki so dostikrat prva in edina pomoč v urgentnih stanjih. S svojo energijo in prostim časom gasijo/mo požare tam, kjer zataji država. Z mačehovskim odnosom – posameznikov, medijev, lokalne oblasti bo prostovoljski duh zamrl,« pojasnjujejo.

Med drugim so medije pozvali k zmanjšanju sezacionalizma in medijskemu linču posamezne strani brez natančnega preverjanja dejstev. »Ravno tako vljudno pozivamo, da v primeru večjih denarnih nabirk preverijo prosilce in zgodbe.«

Nesodelovanje mestnih oblasti

Obsodili so nesodelovanje mestnih oblasti pri prostovoljskih projektih. »Vlogo lokalnih oblasti vidimo v povezovanju nevladnih organizacij z občinskim svetom. Obenem pa pozivamo h konstruktivni komunikaciji ter pomoči pri eventualnih birokratskih ovirah,« povedo ob tem. Pred časom je namreč eno izmed društev prejelo opomin za akcijo, ki je predvidena čez nekaj mesecev in za katere zakonski rok za izdajo dovoljenj še ni potekel. To jemljejo kot nekonstruktivno oziroma kot tipičen primer zastraševanja.

»Humanitarne organizacije nis(m)o smetišča. Pozivamo k dostojnim donacijam: čistih, celih oblačil, hrano, ki nima pretečenega roka, delujočih aparatov, ..«

Vse organizatorje – tako posameznike kot organizacije pozivajo k enakovrednosti med prosilcem in donatorjem

»Donator v nobeni točki ni v superironi vlogi. Prosilec / prejemnik pomoči je avtonomen in je v vsakem trenutku upravičen do odstopa od pomoči oziroma zavrnitvi le-te. Slednje velja tudi za donatorja, v kolikor je tekom procesa ugotovil, da prosilec ni (več) upravičen do pomoči. Prejemnik naj prejme tisto obliko pomoči, za katero sam meni, da jo potrebuje in ne tisto, za katero mi menimo, da jo potrebuje.« Kot primer so navedli zamenjavo štedilnika ostareli gospe, ki je potrebovala drva za indukcijsko ploščo ob kateri se ni mogla niti ogrevati, ravno tako je ni znala niti uporabljati.

Prav tako so spomnili na spoštovanje Zakona o zaščiti osebnih podatkov. Prejemniki so velikokrat izpostavljeni zavračanju okolice, zato je zaščita njihove identitete, dostojanstva in integritete nujna. Podatki so lahko izdani le v primeru odobritve prosilca/prejemnika.

Vsaka nevladna organizacija je avtonomna. »Obsojamo vsakršno: medijsko / zasebno vplivanje na odločitve pri (ne)sodelovanju v posameznih akcijah, zaseben in osebne pritiske preko socialni omrežij in izključevanje iz projektov na podlagi predhodnega (ne)sodelovanja pri posameznih akcijah.«