Pred meseci je Univerzo v Mariboru doletela kazen s strani Evropske komisije, ki izhaja iz očitanih nepravilnosti pri izbiri najprimernejšega izvajalca na razpisu gradnje nove medicinske fakultete, kjer naj bi uporabili diskriminatorno metodologijo. Univerza v Mariboru mora vrniti 1,7 milijona evrov.
Univerza v Mariboru zavrača očitke
Evropska Komisija je nepravilnosti odkrila tekom izvedbe revizije dela Urada RS za nadzor proračuna RS, ki izvaja naloge revizijskega organa. Na Univerzi v Mariboru zavračajo očitke o nepravilnostih in pravijo, da gre za problem sistema črpanja sredstev, ki velja v Sloveniji in problem določil, ki za to veljajo v EU: »Mi smo se morali držati našega sistema in nismo odgovorni za to, če ta sistem ne ustreza vsem pravilom EU.«
Univerza v Mariboru naj bi celoten projekt, od priprave do dokončanja, izvajala v soglasju s posredniškim telesom in organom upravljanja, prav tako naj bi se ravnali po določilih gradbene pogodbe, kot tudi v skladu z zakonodajo s področja javnega naročanja. »Resorno ministrstvo je podalo pisno soglasje na metodologijo izbire najboljšega ponudnika, ki pa ni bila uporabljena pri končni  izbiri izvajalca, saj je tega določila Državna revizijska komisija. Resorno ministrstvo je tudi v celoti pregledalo vse zahtevke za črpanje sredstev in vse zahtevke tudi odobrilo kot v celoti pravilne in na tej podlagi tudi izplačalo vsa sredstva. Zato menimo, da nismo storili nobene napake, ampak gre le za napake navedenih državnih organov,« je dodal prof. dr. Zdravko Kačič, prorektor Univerze v Mariboru.
Ministrstvo naredilo vse, kar se je dalo
Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport odgovarjajo, da je Republika Slovenija dolžna upoštevati in spoštovati izrečene sankcije s strani Evropske komisije. Ministrstvo je v fazi pojasnjevanja oziroma preliminarnega poročila poskušalo argumentirati, da dejansko ni šlo za nepravilnosti, ki bi imele finančne posledice in je naredilo vse, kar se je dalo, da do izrečene korekcije ne bi prišlo: »Seveda pa je primarno za izvedbo projekta odgovoren upravičenec. MIZŠ je v skladu z veljavno zakonodajo dolžno zahtevati vračilo neupravičeno oziroma nepravilno porabljenih sredstev,«
»Če bo resorno ministrstvo vztrajalo pri plačilu zahtevka, potem lahko ugotovimo, da so nas vsa vpletena ministrstva, vključno z Ministrstvom za finance, ves čas projekta zavajala,« pove Kačič.
»Če bo resorno ministrstvo vztrajalo pri plačilu zahtevka, potem lahko ugotovimo, da so nas vsa vpletena ministrstva, vključno z Ministrstvom za finance, ves čas projekta zavajala,« pove Kačič na temo plačilo kazni in doda, da v kolikor bi Univerza v Mariboru bila zavezana k plačilu zahtevka ministrstva, bodo uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva, da zaščitijo interese UM.
Postopek se bo nadaljeval po sodni poti
Na Univerzi v Mariboru so dejali, da pristojno ministrstvo do sedaj znanih podatkih ni sprožilo postopka sodne izterjave v zvezi z gradnjo Medicinske fakultete.  V času od seznanitve s poročilom je UM bila v kontaktu s predstavniki ministrstva, vendar ker njihovih argumentov niso upoštevali, so zoper poročilo vložili vsa razpoložljiva pravna sredstva.
Ministrstvo kot posredniško telo je glede na pristojnosti poskusilo argumentirati, da do nepravilnosti ni prišlo oziroma da le-te niso imele finančnih posledic, vendar argumenti s strani EK niso bili sprejeti: »Ministrstvo mora v skladu z evropsko in nacionalno zakonodajo izstaviti zahtevek za vračilo sredstev, upravičencu pa je bila dana možnost plačila po obrokih. Upravičenec je to možnost zavrnil, zato se bo sedaj postopek nadaljeval po sodni poti,« zaključijo na ministrstvu.