Zdravstvena ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja, skupaj s posvetovalnico, danes šteje 10 let delovanja. Ambulanta na Strossmayerjevi 15, deluje pod okriljem Nadškofijske karitas Maribor. Najprej je bila mišljena le kot kratkotrajen projekt.
V ambulanti aktivnih 19 zdravnikov, dva zobozdravnika in en okulist
Zdravniki, medicinsko osebje in ostali, ki delajo v ambulanti to počnejo v svojem prostem času, prostovoljno. Zaposlena je le ena medicinska sestra, ki skrbi za logistično, tehnično in strokovno organizacijo. Pet dni v tednu je bolnikom na razpolago zdravnik in dvakrat tedensko tudi zobozdravnik.
Mesečno je v ambulanti aktivnih 19 zdravnikov, dva zobozdravnika in en okulist. Koordinator soc. programov Boštjan Cvetič je dejal, da je ambulanta trenutno primerno opremljena za izvajanje dejavnosti. K sreči tudi s pomočjo donatorjev.
Ninna Kozorog, vodja ambulante je dejala, da je cilj ambulante, da najde prostor v sistemu. Posebno entiteto predstavljajo bolniki na socialnem robu, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje, a si ne morejo privoščiti dopolnilnega.
Do konca avgusta 2015 je bilo obravnavanih kar 306 oseb. Najmlajši je štel komaj dva meseca, najstarejši 83 let.
V zadnjih petih letih je bilo obravnavanih 2461 bolnikov, kar pomeni, da letno nudijo pomoč skoraj 500 osebam. Najpogostejša težava zaradi katere so bolniki obravnavani so prehladna obolenja in psihične težave. Sicer pa pri več osebah potrdijo od tri do pet diagnoz.
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se trenutnega zdravstvenega stanja zaveda: »Med nami živi vse več ljudi s socialnega roba, tujcev, beguncev, pribežnikov in drugih oseb brez papirjev. Prav ti pa imajo številne zdravstvene probleme, pogosto ob sebi tudi družinske člane, do katerih ne smemo in ne moremo biti brezbrižni.«.