Tale odeja si zasluži vsaj globoko spoštovanje če ne že kakšne resne nagrade. Zamislite si, da ste se nekje izgubili in pojma nimate, kje ste, imate pa s seboj telefon, s katerim lahko pokličete pomoč. Toda kako povedati, kje ste, če pa ne veste? Uporabite lahko seveda GPS in sporočite koordinate. Toda ali ste že kdaj videli te koordinate? Niso ravno nekaj, kar bi človek sporočal po telefonu. Ali obstaja kak boljši način? Obstaja, imenuje pa se what3words.
Aplikacija, ki položaj definira s tremi besedami
What3words je aplikacija za mobilni telefon, ki vaš položaj definira s tremi preprostimi angleškimi besedami. Kako? Snovalci programa so celoten svet razdelili na 57 bilijard (57 x 1015) kvadratov, velikih 3×3 metre, vsak tak kvadrat pa je dobil ime, sestavljeno iz treh naključnih angleških besed. Tako recimo kombinacija besed dressing.flown.swim kaže na kvadrat, ki leži na sredini igrišča stadiona Camp Nou v Barceloni, frantically.appoints.visa na razgledno točko v ameriškem nacionalnem parku Yosemite in podobno. Če hoče uporabnik sporočiti svojo lokacijo, zažene aplikacijo, ki mu prikaže tri čaroben besede, ki jih izgubljeni potem posreduje naprej.
Zadeva se je v praksi že ničkolikokrat pokazala za izredno koristno in tudi kar nekaj življenj je že rešila. Recimo leta 2019 v kraju Hamsterley Forest v okrožju Durham v Veliki Britaniji. Gre za 2000 hektarov veliko področje, ki je dokaj priljubljena pohodniška destinacija. Skupina mladih odločila za izlet in proti večeru so ugotovili, da pojma nimajo, kje so. Nekaj časa so tavali naokoli, dokler niso našli mesta, kjer so imeli mobilni signal. Poklicali so pomoč in policistu povedali besede Kicked.Converged.Soccer, ki jih je generiral what3words in pomoč je prispela v zelo kratkem času. Nad reševanjem niso bili navdušeni le mladi izgubljenci pač pa tudi policija, ki je uspešno reševanje objavila na Twitterju.
Ideja what3words pa ni zanimiva le v reševalne namene. V Mongoliji so imeli tako neučinkovit sistem poštnih številk, da so ga, namesto da bi ga popravljali, raje zamenjali z what3words. In v državi, kjer je infrastruktura bolj uboga, razdalje pa velike, je to vsekakor dobra ideja.
Se tudi vam zdi, da je zadeva bila zrela ne le za to, da si jo vsi namestimo v telefona ampak kot nekaj, kar bi lahko imeli telefoni kar znotraj sistema?
Vir: t3tech