Če je bil še lani vsak enajsti prebivalec sveta starejši od 65 let, napovedi kažejo, da bo do leta 2050 starejši od 65 let že vsak šesti prebivalec. Staranje prebivalstva predstavlja veliko pomembnih izzivov na področjih zdravstvenih storitev, dejavnega sodelovanja starejših v družbi, načrtovanja skupnosti in infrastrukture ter splošne kakovosti življenja. Skrb za zdravje je sicer prvotno res odgovornost vsakega posameznika, pa vendar so pomembna tudi prizadevanja podjetij, v katerih smo zaposleni, ter tudi države. Ukrepi promocije zdravja v delovnem okolju vključujejo tako telesne dejavnosti kot zdravo prehrano in ergonomijo delovnih mest, pa skrb za čustveno in socialno zdravje zaposlenih, torej za dobro komunikacijo in ugodno klimo v podjetju. Športna unija Slovenije je oblikovala celosten program promocije zdravja na delovnem mestu za vse vrste in tipe organizacij, imenovan Zdravju prijazno podjetje. Program sledi smernicam Ministrstva za zdravje in usmeritvam EU na področju aktivnega in zdravega staranja ter reševanja problemov visoke bolniške odsotnosti zaposlenih.

Šport je praznik

Slovenci smo športni narod. To ne potrjujejo le številni uspehi naših vrhunskih športnikov, temveč predvsem polna šolska igrišča, zapolnjene gorske in hribovske koče ter polne športne dvorane in fitnes centri po celi državi. Slovenci se torej dobro zavedamo, da je redna telesna dejavnost izjemnega pomena za zdravje, ki je skupaj z duševnim zdravjem najpomembnejše za zdrav življenjski slog. Šport je v naši naravi in to je prepoznala tudi država. 18. junija 2020 je na pobudo Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez razglasila 23. september za Dan slovenskega športa.

V športni opremi skozi celo leto

Letošnjega 23. septembra smo torej prvič praznovali šport kot državni praznik. Organizatorji dogodkov so pozivali naj šport praznujemo tako, kot se zanj spodobi, v športni opremi. Za doseganje rezultatov pa je pomembno, da smo športno aktivni skozi celo leto. Prisilna drža, sedenje ali pa stanje na mestu so pogosti položaji današnjih delovnih mest, ki lahko privedejo do kroničnih težav. Za ohranjanje osnovne sproščenosti mišic in njihove prožnosti je zelo priporočljivo raztezanje, ki naj bo preprosto, traja naj vsaj nekaj minut in privoščimo si ga večkrat. Po dogovoru z delodajalcem ga lahko izvajamo v pisarni, med malico, na hodniku ali pred začetkom dela. Poleg tega pa je dobro, da se rekreiramo tudi v prostem času. Določimo za to vsaj en dan v tednu, prijavimo se v organizirano vadbo ali pa si jo organizirajmo sami. Naš trud bo poplačan!

Projekt »Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)« sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.