V Društvu za zaščito živali Maribor v hladnih zimskih dneh opozarjajo vse voznike, naj pred vžigom avtomobila potrkajo po pokrovu vozila ali potrobijo. Zaradi nizkih temperatur se rado zgodi, da se pod pokrov zatečejo muce, ki iščejo toplo zavetje.
Poskušajo se ogreti
Živali se namreč pogosto zatečejo prav k ogretemu motorju in nato tam zadremajo. Na tak način se tudi večkrat izgubijo in njihovi lastniki enostavno ne vedo kje so.
Pred vžigom torej potrkajte po pokrovu vozila, poglejte pod pokrov, kolesa, zaropotajte, ali pa poskusite poklicati “muc, muc”.
Če v teh dneh pogrešate svojo mačko, vedno pomislite tudi na to, da se je lahko kam odpeljala – z vami ali vašimi gosti.
Prezimujejo tudi ježki
V hladnih dneh je nadvse pogosto, da tu in tam v travi opazimo kakšnega “mrtvega” ježka, za katerega pa se hitro izkaže, da to ni. Nikar ga torej ne zavrzite, ampak ga poskusite vsaj pokriti z večjo količino listja ali pa v zemljo izkopljite luknjo, dodajte suho listje ter tja položite ježa.
Ježi so v hibernaciji (zimskem spanju) od novembra do marca. Zimsko spanje je za mnoge živali, med drugimi tudi polhe, netopirje in svizce, premišljena strategija za preživetje mrzlega čase z malo hrane. Med zimskim spanjem ali hibernacijo se telesna temperatura živali močno zniža, srčni utrip, dihanje in presnova se upočasnijo.
Ježki se v času zimskega spanja umaknejo v grmovja, kupe listja ali tudi vrtne hiške. Kdor jeseni in pozimi dela na vrtu mora biti še posebej pazljiv, da živalice ne zmoti pri spanju. Po navadi se ježki med hibernacijo ne zbudijo, kdor jih le sreča, naj upošteva nekaj pravil.
Če najdete ježka ga najbolje odnesite v notranjost, ga zavijte v brisačo in ga pogrejete, npr. s termoforjem. Ponudite mu mačjo hrano z veliko mesa. Ne dajte mu ostankov človeške hrane, saj ne prenese človeških začimb, prav tako za ježke ni primerno mleko. Najbolje je, da ježka odnesete v zavetišče ali predate društvu za zaščitoživali, kjer bodo vedeli, kako pravilno poskrbeti za žival.