Če vam je ustaljena tekaška rutina po asfaltnih cestah postala dolgočasna in si želite odkrivati tudi nove poti, potem je s trail tekom zagotovo vredno poizkusiti. Kaj je trail tek, kako z njim začeti in kaj potrebujete, boste izvedeli v nadaljevanju.
Kaj je trail tek?
Trail teki so običajno daljši teki v naravi, pri čemer je potrebno premagati tudi veliko vzponov in spustov. Teki so lahko dolgi tudi od 60 do 210 km, vendar so vse bolj dostopni tudi rekreativnim tekačem, saj so vedno na izbiro tudi lažje in krajše proge, kot so 10, 15 ali 30 km.
Trail tek poteka pretežno po makadamu, gozdnih poteh, poljskih in planinskih poteh, v nobenem primeru pa ne sme biti več kot 20 % asfalta. Tek je tako raznolik, da tekači neprestano kombinirajo hojo in tek, ob tem pa morajo spremljati tudi traso poti.
Pri trail tekih gre vedno za posebno doživetje. Poleg tega, da gre za preplet čudovite narave in stezic, pa je vedno poskrbljeno tudi za obilo dobrega vzdušja. Med tekmovalci je veliko solidarnosti, vedno manj pa je v ospredju tekmovalna nota.
Nekaj nasvetov, kako začeti s trail tekom
Ko začenjate s trail tekom velja, da pogosteje ko boste tekli po neravnem terenu, hitreje se boste prilagodili terenu. Vsekakor pa svojo pozornost sprva namenite predvsem terenu in se skušajte nanj čim bolje osredotočiti.
Sčasoma boste postali vse bolj spretni in vedno bolj se boste lahko posvetili tudi naravi.
Preden začnete, upoštevajte svojo telesno težo, sestavo, moč, gibljivost in svojo športno preteklost.
Čeprav si morda želite čim prej postati tekač, ki vas bo množica sledilcev spremljala na družbenih omrežjih, pa vam predstavljamo nekaj nasvetov, kako najlažje začeti s trail tekom:
- Upoštevajte načelo postopnosti. Postopoma povečujte dolžino teka ali pogostost teka, nikoli pa ne obojega hkrati. Tako začnite s tekom 3-krat na teden po 30 minut, nato dolžino postopoma povečajte na 45 minut in 60 minut. Ko lahko pretečete 60 minut, lahko dodate še kakšen trening več na teden.
- Tekaškemu treningu dodajte hojo v hribe. Več kot dobrodošlo je, da svojim tekaškim treningu dodate tudi hojo v hribe, s katero boste prav tako izboljšali svojo telesno pripravljenost.
- Ne bojte se klancev. Sestavni del trail teka je tudi tek navkreber, vendar je strah pred njim popolnoma odveč, če se klancev lotite premišljeno. Nič ni narobe, če boste klanec prehodili, saj ste na ta način lahko celo hitrejši kot pa če bi tekli. Če pa se le odločite za tek navkreber, potem skrajšajte korak in se osredotočite predvsem na gibanje rok.
- Previdno pri teku navzdol. Izkušeni tekači pri teku navzdol tečejo z daljšimi koraki. Za vse začetnike pa priporočamo, da skrajšate korak, pri čemer obremenite celo stopalo, saj je na ta način manjša verjetnost zdrsa.
- Opremite se z ustrezno opremo. Za udobnejše in varnejše raziskovanje narave, je vsekakor ključnega pomena ustrezna oprema. Pri tem pa nimamo v mislih le tekaških oblačil in obutve, ampak še mnogo drugega.
Osnovna oprema za trail tek
Trail tek se odvija daleč od asfaltnih poti, kjer vas lahko ujame nevihta, doživite za nekaj stopinj nižje temperature ali pa se celo izgubite. Če se želite izogniti vsem tem tveganjem, potem morate biti nanj dobro pripravljeni in se opremiti z osnovno opremo.
Tekaška trail oblačila
Najbolj pomemben element trail teka so zagotovo kakovostna tekaška trail oblačila.
Priskrbite si tekaške hlače in majico iz hitro sušečega materiala, ki bo poskrbel, za učinkovito odvajanje vlage. Vedno upoštevajte, da se lahko razmere v naravi poslabšajo. Zato nikoli ni odveč razmišljati o dodatnem sloju oblačil, tekaški jakni in anoraku, ki vas bo zaščitil v primeru dežja ali vetra.
Kadar se odpravljate na trail tek, vedno preverite tudi vremensko napoved. V hladnejšem vremenu ne bodo odveč rokavi, naglavni trak ali kapa, v vročem vremenu pa si glavo zaščitite s kapo s šiltom.
Trail tekaški copati
Za udoben in varen tekaški korak boste najbolje poskrbeli, če boste investirali v dober par trail tekaških copat. Te imajo robustnejši podplat in profil, zato vam zagotavljajo dobro oporo, stabilnost in oprijem ter seveda udobje.
Tekaški nahrbtnik
Najboljša naložba za vsakega trail tekača je tudi tekaški nahrbtnik. Izbirate lahko med različno velikimi tekaškimi nahrbtniki, pri izbiri pa bodite pozorni predvsem na to, da je lahek, funkcionalen, ergonomsko oblikovan in da se tesno prilega vašemu hrbtu.
Nahrbtnik naj bo tako velik, da boste vanj lahko pospravili mini komplet za prvo pomoč, energijske ploščice, napitek, anorak in telefon.
Trail tek je popoln način za raziskovanje novih poti, s primerno opremo pa si ga naredite še lepšega in brezskrbnejšega.