Vsaj pet ur spanja na noč je prelomna točka za naše zdravje. Vsaj toliko spanca lahko namreč zmanjša možnosti starejših od 50 let, da zbolijo za kroničnimi zdravstvenimi boleznimi, pravi raziskava, v kateri je sodelovalo osem tisoč udeležencev. Slabo počutje lahko moti spanec, toda slab spanec je lahko tudi opozorilo, da je nekaj narobe.

Krajši spanec povezan tudi z večjim tveganjem smrti

Obstajajo dokazi, da spanje pomaga obnoviti, spočiti in pomladiti telo ter um. Toda različne raziskave navajajo različno število ur spanja, ki ga potrebujemo, da najbolje funkcioniramo. Nova študija PLos Medicine pa je potrdila, da mora biti najmanj pet ur.

V študiji so spremljali zdravje in spanje britanskih javnih uslužbencev. Okoli osem tisoč udeležencev so vprašali, koliko v povprečju spijo ponoči med tednom. Nekateri so nosili tudi zapestno uro za merjenje spanja. V dveh desetletjih spremljanja so bili pregledani glede kroničnih bolezni, vključno s sladkorno boleznijo, rakom in srčnimi boleznimi.

Strokovnjaki na splošno priporočajo približno sedem ali osem ur spanca na noč, pravijo raziskovalci z University College London in Paris Cité University.

Tisti, ki so pri nekje 50-tih letih spali pet ur ali manj, so imeli 30 % večje tveganje za tovrstne bolezni, kot tisti, ki so spali sedem ur. Krajši spanec pri 50. letih je bil povezan tudi z večjim tveganjem smrti v obdobju študije, predvsem zaradi povečanega tveganja za kronične bolezni.

Malo spanca ni dobro, čeprav se nam zdi, da funkcioniramo

Kot navajajo raziskovalci, študija potrjuje, da kratko spanje samo slabo za naše počutje, ampak na splošno ni zdravo – čeprav nekateri morda vseeno dobro funkcionirajo. Ob tem raziskovalci pozivajo, da naj ljudje ne spijo tako malo in opozarjajo, da je spanje do določene mere dejavnik življenjskega sloga, ki ga je mogoče spremeniti.

Dolgotrajno slabo oz. kratko spanje lahko resno vpliva na dobro počutje. Toda težave s spanjem je pogosto mogoče rešiti, če se le obrnemo na pristojne osebe, še navajajo v omenjeni raziskavi.