Aurora borealis, bolj znana kot severni sij, je čaroben naravni pojav, ki se pojavi, ko sončni delci, ki jih sprožijo sončni izbruhi, potujejo proti Zemlji s hitrostjo do 72 milijonov kilometrov na uro. Ko ti delci trčijo z Zemljino atmosfero, ustvarijo osupljivo barvno predstavo.
Barve, ki jih vidimo v severnem siju, so odvisne od elementov v atmosferi. Na primer, rdečo barvo povzroča prisotnost dušika, medtem ko za zeleno barvo skrbi kisik v atmosferi.
Enkraten pojav
Nedavno so astronomi zaznali obsežen sončev izbruh, ki je sprožil oblak nabitih delcev, usmerjenih proti Zemlji. Napovedali so, da obstaja zmerna možnost, da bi severni sij lahko bil viden tudi v Sloveniji. In napoved se je uresničila.
V petek dopoldne je prišlo do pojava blišča, nam pojasni dr. Igor Žiberna s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. “Takšni delci so enkraten pojav in še posebej, ko je sonce aktivno. Zdaj se namreč približujemo maksimumu sončeve aktivnosti, in bi maksimum 11 letnega cikla dosegli poleti 2025. In zdaj ko se približujemo maksimumu, se število teh delcev povečuje, tak curek ni konstanten v taki visoki intezivnosti, kot je bil v petek, včeraj pa je dosegel zemljo. Zato je vprašanje, kako bo danes vidno.”