Ana Ranc prihaja iz Koroške, natančneje iz majhnega mesta Ravne na Koroškem. V Mariboru živi že skoraj 15 let, končala je gimnazijo, v nadaljnjem študiju, pa jo je življenje kar hitro poneslo na druga pota. Sushi se je naučila pripravljati sama, vse okuse in azijske kombinacije pa je osvojila v času, ko je živela na Japonskem. Tam je bila slabi dve leti in nenormalno razširila svoja kulinarična obzorja.

Priprava sushija je izjemno zahtevna

“Japonci imajo namreč celo študijo okoli priprave sushija in že sama priprava je izjemno zahtevna. Na Japonskem recimo če se učiš za Sushi mojstra moraš najprej samo 6 let kuhati riž, šele nato napreduješ na ostale stvari,kot je rezanje ribe itd.”, pojasnjuje Ranceva. Njeno spoštovanje do Japonske kuhinje je izredno globoko, zato tudi sama pravi, da pripravlja Special Rollse in tudi njena celotna ponudba bazira na “Asian Fusion”, ki pa jo seveda prilagaja našemu trgu, kar pomeni, da je všeč večini. “Preden sem se odločila da bom začela s prodajo, sem delala Sushi za prijatelje in za razna praznovanja in to se je dogajalo približno 5-6 let prej oz. preden sem začela pripravljati Sushi še za druge ljudi,” dodaja.

Idejo za posel je prinesel drugi val covida-19

Že od nekdaj so jo prosili, da pripravlja Sushi za določene dogodke in ga vsi vedno tudi neizmerno hvalili, sama pa se je v istem trenutku spraševala, zakaj to počne zastonj. “Sestavine za Sushi so drage, težko dobavljive zaradi svoje eksotike, sama priprava pa zahteva ogromno časa,” pojasnuje Ranceva in še dodaja, da je eno z drugim je skozi čas pripeljalo do tega, da to zdaj postaja uspešen posel.

Na idejo, da bi iz tega lahko nastal posel sem prišla v drugem valu pandemije covida-19, ko mi je bil takšen dolgčas, da več nisem vedela kaj bi sama s sabo…Tako da eno z drugim je skozi cas pripeljalo do tega da to zdaj postaja uspesen posel.

Ponudbo sestavlja sama. Največ idej pa dobi na potovanjih, kjer tudi večino denarja porabi na raziskovanju azijskih trendi restavracij. Poleg Sushija pa pripravlja tudi druge jedi, in sicer Tuna tataki (na tanko narezana surova tuna začinjena s sezamovim oljem in citrusno sojo), Edamame (mlad sojin fižol, začinjen s sezamovim oljem in morsko soljo. Poje se samo notranji del, olupki niso užitni), Karaage piščanec (ocvrti koščki piščančjih beder, marininarih v soji, Sakeju, Mirinu in ingverju. Postreženi so z rižem in Ponzu omako) in podobno. Med bolj priljubljenimi pa je recimo Yuzu Mngo Shrimp (mešana mlada solata z mango salso, soja dresing in škampovi repki v črnem sezamu), ki je v celoti tudi njena kreacija. Pravi, da tega še ni jedla nikjer.

“Hrano pripravljam v najvišje pozicionirani kuhinji v Mariboru”

V lokalu Luft imajo kuhinjo, ki je trenutno ne koristijo v svoje namene, tako da svojo hrano trenutno pripravlja tam. Zato pravi, da hrano pripravlja v najvišje pozicionirani kuhinji v Mariboru. “Z lokalom Luft 1x do 2x na mesec organiziramo tudi Food evente, ki so vrhunski. Odličen ambient, Dj, vrhunsko dovršeni Cocktaili in pa seveda moja hrana. Scena je res noro dobra in temu primerni tudi odzivi in obisk,” pojasnjuje.

Zaradi trdnih delovnih navad zaenkrat vse pripravlja sama

Največ naročil je vedno v petek in soboto. Drugače pa je Valentinovo dan, ki je najbolj dobičkonosen.

Največ naročil, ki jih pripravlja je za 2-3 osebe. Seveda pripravlja hrano tudi za večje skupine, ampak je največ teh “manjših” naročil. “Imam res trde delovne navade in zaenkrat delam vse sama. Od nabave, do priprave in na koncu se končni izdelek. Delam na tem, da najdem osebo, željno znanja, kreativca/kreativko, ki bi z veseljem opravljala to delo,” pravi. Ob večjih dogodkih, ki so bili zdaj v Luftu pa so ji na pomoč priskočile prijateljice, ki jo na njeni poti tudi vedno podpirajo.

“Vsaka dobra in konstantna čas rabi svoj čas”

“Zaposlena sem v Švici, kjer se ukvarjamo s prodajo hrane na Street Food dogodkih, Open Air koncertih in podobnih dogodkih. Zato tudi še nimam točno določenega urnika tukaj, oz. poskusim čim boljše kombinirati delovni čas med Švico in tukaj,” pojasnjuje Ranceva. Trenutno še ni v poziciji, da bi pustila redni prihodek in živela samo od Sushija, ampak dela na tem. Pravi, da vsaka dobra in konstantna stvar rabi svoj čas.

Seveda razmišljam o svoji restavraciji. Že lep čas. Ampak je vse skupaj zaenkrat za mene prevelik finančni zalogaj. Vse se bo poklopilo točno takrat in tako kot se mora. Verjamem v to.

Trenutno lahko jedi naročite samo preko Instagrama ali pa po telefonu. Vse podatke najdete na Instagram profilu.