Vsi ljudje stremimo k sreči. Sreča je stanje popolne zadovoljitve in je za vsakega posameznika različna, saj temelji na naših osebnih merilih, vrednotah in željah. Pa vendar so leta 1938 raziskovalci na Harvardu pričeli z raziskavo, da bi odkrili univerzalne skrivnosti, ki vodijo do zdravega in srečnega življenja. Danes je to najdlje trajajoča tovrstna raziskava, saj traja že več kot 80 let. Skozi leta so raziskovalci preverjali zdravstvene kazalnike udeležencev raziskave, prav tako pa širše aspekte njihovih življenj, vključno z uspehi in neuspehi tako na zasebnem kot poklicnem področju.
Ena izmed najpomembnejših ugotovitev raziskave je bila zagotovo to, da naši odnosi in to kako srečni smo v njih, močno vpliva na naše zdravje. Rezultati so namreč pokazali, da so tesni odnosi tisti, ki nas, bolj kot denar ali slava, v življenju osrečujejo. Odnosi in vezi, ki jih stkemo z drugimi nas branijo pred nezadovoljstvom z življenjem, pomagajo upočasniti upad telesnih in duševnih funkcij ter so boljši napovednik sreče v življenju kot družbeni sloj, inteligentnost ali celo geni.
Ali ste vedeli?
Zadovoljstvo z odnosi je boljši napovednik telesnega zdravja, kot raven holesterola. Ljudje, ki so bili pri svojih 50. letih v svojih odnosih najbolj zadovoljni, so pri 80. letih najbolj zdravi.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da ohranjanje dobrih odnosov izboljša in tudi podaljša življenje. Osamljenost je napovednik hitrejšega konca življenja in to celo tako močan kot kajenje ali alkoholizem. Kot zelo škodljive za naše zdravje so se izkazale tudi partnerske zveze, v katerih prihaja do pogostih konfliktov. Ljudje, ki so v dobrih odnosih, v katerih menijo, da lahko vedno računajo na svojega partnerja, imajo boljši dolgotrajni spomin v primerjavi s tistimi, ki niso v odnosu ali so v odnosu, v katerem menijo, da ne morejo računati na svojega partnerja.
Pri odnosih zato vedno raje izberimo kakovost pred količino. Noben odnos ne obstane sam od sebe, vzdrževanje dobrih odnosov je trdo in vseživljenjsko delo. Tudi skrb za ohranjanje in krepitev pristnih in tesnih medosebnih odnosov je oblika skrbi zase. V okviru projekta »Celovita psihosocialna podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (NAPREJ) – Zdravo in aktivno v prihodnost!« so več kot 12.000 zaposlenim iz sedmih sodelujočih pilotskih podjetij in njihovim ožjim družinskim članom na voljo strokovna svetovanja v primeru doživljanja težav v medosebnih odnosih, duševnih stisk ipd. Preko spletnega portala pa lahko zaposleni dostopajo tudi do raznovrstnih vsebin s področja ohranjanja in krepitve duševnega zdravja v obliki člankov, novic, spletnih seminarjev, vprašalnikov ter kvizov, ki prispevajo k višji osveščenosti na tem področju ter spodbujanju samopomoči in iskanja pomoči v stiski.
Projektne aktivnosti in vsebine so dostopne na spletni strani www.naprej.eu.