V zadnjem času je veliko poudarka na dodaten vnos vitamina D. Že dolgo poznamo koristne učinke vitamina, največkrat v povezavi z zdravjem kosti in zob tako pri otrocih kot tudi pri starejših. “Poleg nekaterih drugih hormonov ima pomembno vlogo pri uravnavanju vsrkavanja kalcija iz zaužite hrane, njegovega izločanja iz telesa skozi ledvice in shranjevanja kalcija v kosteh. Zaradi navedenega ima vitamin D vlogo pri ohranjanju zdravih kosti in zob,” je za nas pojasnil Igor Klinc iz Lekarn Maribor.
Nima pa le vloge pri vzdrževanju nivoja kalcijevih ionov, ampak tudi fosfatnih ionov. V telesu ima vlogo tudi pri delitvi celic, prav tako prispeva k normalnemu delovanju mišic. Zlasti v zadnjem času pa se daje velik poudarek na njegov prispevek k delovanju imunskega sistema.
Vitamin D ima zelo pomembno vlogo pri modulaciji prirojenega in pridobljenega imunskega sistema. Gre za zelo zapleteno vlogo na številnih nivojih delovanja imunskega sistema. “Med drugim deluje tako, da se vpleta v nastajanje posebnih molekul v telesu, imenovanih citokini, in sicer zavira nastajanje vnetnih, spodbuja pa nastajanje protivnetnih molekul. Prav tako deluje na celično posredovani in humoralni imunski odziv ter na limfocite B, ki tvorijo protitelesa” pojasnjuje strokovnjak.
Vitamin je prisoten le v redkih živilih
Kot je za nas pojasnil Klinc, vitamin D sicer, tako kot druge vitamine, v telo vnašamo tudi s hrano, vendar je ta prisoten v le redkih živilih in v ne prav velikih količinah.
Živila, bogata z vitaminom D, so ribje olje, jetra in jajčni rumenjak.
Nekaterim živilom se vitamin D tudi dodaja, takšni živili sta na primer margarina in žitni kosmiči. Za razliko od drugih vitaminov lahko naše telo samo sintetizira vitamin D, vendar pa se to dogaja le pod določenimi pogoji. Ta proces se odvija v koži, če je ta dovolj izpostavljena soncu, saj so za nastanek predstopnje aktivne oblike vitamina D potrebni ultravijolični žarki B.
Zato imamo pozimi na voljo manj vitamina D
Kljub temu, da je telo sposobno samo proizvajati vitamin D, ga ljudem pogosto zlasti v zimskih mesecih primanjkuje: “To potrjuje tudi nedavna nacionalna raziskava preskrbljenosti odraslih prebivalcev Slovenije z vitaminom D, v kateri so ugotovili precejšnja sezonska nihanja, pri čemer je bil najnižji odstotek osnovno preskrbljenih prebivalcev januarja in februarja.”
Izpostavljenost soncu ima pozitivne učinke na sintezo vitamina D v našem telesu, vendar če je izpostavljenost predolga oziroma v delih dneva, ko je sonce zelo močno, ima lahko škodljive posledice za kožo. V zimskih mesecih pa je zadostno izpostavljenost soncu zaradi lege sonca in pokrivanja kože z oblačili težko zagotoviti. “Poleg tega pozimi zaradi vsakodnevnih obveznosti, kot so služba, šola ipd. svetli del dneva, ki je bistveno krajši kot v poletnih mesecih, preživimo v zaprtih prostorih, zato nas sonce v tem času sploh ne obsije. Posledično je še posebej v tem obdobju smiselno in priporočljivo dodajati vitamin D.”
Pomanjkanje vitamina D se lahko kaže kot oslabelost in bolečine v mišicah, bolečine v kosteh, utrujenost in depresija, pogostejše okužbe, slabše celjenje ran ter izguba kostne gostote.
“Ti simptomi se praviloma pokažejo šele pri hujšem oziroma dolgotrajnejšem pomanjkanju vitamina. V telesu pa številne funkcije, vključno z delovanjem imunskega sistema, ne delujejo več optimalno že pri pomanjkanjih, ki jih sami še ne čutimo,” opozarja Klinc.
Pripravke naj uživamo med in po jedi
V poletnih mesecih zagotovimo zadostno izpostavljenost kože soncu. Pri tem je treba paziti, da kože ne izpostavljamo soncu v delu dneva, ko je to najmočnejše. V zimskih mesecih pa vitamin D dodatno vnašamo s pripravki, ki vsebujejo vitamin. “Slednje je še zlasti pomembno zato, ker v zimskih mesecih večina prebivalcev v Sloveniji ni zadostno preskrbljena z vitaminom D, kakor je pokazala nacionalna raziskava. Nova priporočila tako navajajo dodaten vnos vitamina D od začetka oktobra do konca aprila,” pojasnjuje Klinc ter dodaja, da je smiselno dodajati tudi v poletnih mesecih, če ves čas na izpostavljeni koži uporabljamo pripravke za zaščito pred škodljivimi UV žarki ali kožo pokrivamo s pokrivali.
Izdelki z vitamini se velikokrat prodajajo kot prehranska dopolnila: “Pri uživanju teh izdelkov moramo biti pozorni na odmerke in oblike vitaminov, ki jih izdelek vsebuje. Tako kot pri drugih stvareh v življenju, velja tudi pri tovrstnih izdelkih načelo zmernosti, da se z odmerki ne pretirava, po drugi strani pa mora biti vnos zadosti velik, da zadosti potrebam organizma.”
Še splošni napotek glede uživanja vitaminskih pripravkov je ta, da se naj ti pripravki uživajo med ali po jedi, saj tako telo zlasti v maščobi topne vitamine bolje vsrka iz prebavil.
Pri uporabi več izdelkov, je treba biti pozoren, da se vitamini oziroma hranila v izdelkih ne podvajajo, saj lahko pride do predoziranja. Farmacevti v lekarnah vam lahko pri tem zelo pomagajo, saj kot visoko usposobljeni strokovnjaki na podlagi posveta svetujejo najustreznejši izdelek glede na vaše potrebe.
“Pri izbiri izdelka bodite pozorni tudi na njihovo kakovost in izdelke kupujte le pri preverjenih ponudnikih, kamor zagotovo sodijo lekarne. Pri tem bodite še posebej previdni pri spletnih nakupih, kjer vedno preverite, kdo je ponudnik izdelkov.”
Tudi otroci lahko uživajo izdelke z vitamini. Vendar Klinc opozarja, da je treba pri tem paziti, da so odmerki prilagojeni starostni skupini otroka, da ne kombiniramo različnih izdelkov z vitamini oziroma in da se o tem prej posvetujemo s farmacevtom. Prav tako je treba biti pri izbiri izdelka pozoren na obliko izdelka, ki naj bo prav tako prilagojena starosti otroka. Tablete in kapsule na primer niso primerne za majhne otroke.
Previdno pri količini vitamina
Vitamin D je poleg vitaminov A, E in K v maščobah topen vitamin, zato je pomembno, da s količinami ne pretiravamo. “Uživanje večjih količin nekaj časa lahko vodi v stanje, ki ga imenujemo hipervitaminoza D. Zanjo je predvsem značilna povečana raven kalcija v krvi, kar vodi v nastanek kalcinacij v mehkih tkivih na primer v mišicah ter motnje v delovanju prebavil, ledvic in srca. Pojavijo se lahko tudi razjede na koži in krči v mišicah,” opozarja Klinc.