Zakaj hitro pripravljeni hamburgerji ne zginejo, večina ljudi prepisuje temu, da vsebujejo velik delež kemikalij in da se meso izsuši na visokih temperaturah, ter je zato hrana “obstojnejša”.
 
Na internetu lahko večkrat zasledimo objavo ljudi, ki so namenoma hranili hrano iz fast fooda, saj jih je zanimalo, kako se bo spremenila. Nad videnim so nekateri šokirani: ne barva, ne oblika in ne vonj, se ne spremeni.
 Začudenje: kaj se skriva v živilih in kakšne kemikalije sploh jemo?
 
Če logično pomislimo, bi moral pravi hamburger napasti plesen in zgniti. V skrbno načrtovani  raziskavi Food Laba, so dokazali, da zadeva sploh ni tako zakomplicirana, kot je videti na prvi pogled.
 
Kot poroča portal 24sata je eksperiment izvedel Kenjo Lopez: domači hamburger je pripravil po znanem receptu prehranske verige hitre hrane in ugotovil, da hrana ne zgnije iz preprostega razloga – popolnoma je izsušena, saj ne vsebuje niti malo vode.
 Vročina bakterije uniči
 
Mikrobi, ki povzročijo gnitje, za delovanje namreč vodo potrebujejo.  Če tega elementa ni, se mikrobi ne morejo razmnožiti in pokvariti hrane. Na podoben način se izdelujejo krekerji, sušena govedina in preostala trajnejša hrana. Prav tako kot hamburger, ki ga je Kenjo pripravil doma, so hamburgerji, ki jih pečejo v fast food prodajalnah, pečeni na veliki vročini, zaradi tega pa izgubijo vlago. Morebitne bakterije, ki nastanejo pred peko, pa vročina dobesedno ubije.