Jesen je čas jesenskih plodov. Med njimi je med najbolj priljubljenimi tudi kostanj, ki ga lahko pripravimo na več načinov. V članku pa preverite kaj morate vedeti, če imate radi kostanj in bi radi, da je ta kar se da okusen, ko ga zaužijete.
Kostanj pustite odležati nekaj dni
Kostanj bo še okusnejši, če ga pustimo odležati vsaj par dni, najboljše kar razgrnjenega na časopisnem papirju. Pred tem ga pregledamo in izločimo črvive kostanje, saj lahko črvi napadejo tudi druge, zdrave kostanje.
Čeprav kostanj po nekaj dneh dobi nekoliko slajši okus, naj shranjevanje ne traja predolgo, saj se lahko kaj hitro pokvari. Hranimo ga največ teden v kletnih prostorih. Bolje je če je shranjen v papirni vrečki ali kartonasti škatli, kot plastični embalaži, saj lahko plodove hitro napade plesen.
Če želite, lahko kostanj pred rezanjem za nekaj časa namočite v mlačno vodo, da se lupina malo zmehča in nabrekne.
Kostanj lahko pečemo tudi v pečici
Kostanj lahko spečemo zunaj na ognju, v ponvi ali pečici. Če nimamo posebne ponve z luknjičastim dnom, ga lahko spečemo tudi v navadni ponvi. A pred peko ne pozabite zarezati v zunanjo trdo lupino, saj drugače kostanj med peko raznese. Zarežete ga po zaobljenem delu ploda v obliki križa ali po širini skozi celo stranico ploda.
Peka kostanja v pečici: Narezane kostanje naložimo na pekač, malo poškropimo z vodo in pečemo na najvišjem vodilu 25 do 35 minut. Pazimo da jih ni preveč in se ne prekrivajo. Med peko kostanje večkrat dobro premešamo, da se enakomerno zapečejo na vse straneh.