Še pred nekaj leti je veliko ljudi raje poseglo po kozarcu viskija, kot po ginu. Vendar se nekaj spremenilo. Leto 2016 je bilo iz strani Wine & Spirit Trade Association dejansko razglašeno za leto gina, isto leto je bil gin tudi razglašen za najuspešnejšo pijačo leta 2016. »Več stvari se mora poklopiti. To gre ciklično, v 500 letni zgodovini gina ali aromatiziranih destilatov so bili zmeraj vzponi in padci. Po II. svetovni vojni je bil velik bum gina, v času prohibicije so ženske recimo pile veliko gina. Potem je spet prišel nazaj viski in potem gin in podobno nazaduje,« je povedala Majda Devec s katero smo danes spoznavali in degustirali gine v LUFT 360 v Mariboru.
Gin bi naj pričeli proizvajati Nizozemci, a z navdihom iz Mediterana
Pa da se vrnemo k začetkom. Gin so prvič pričeli proizvajati Nizozemci v 17. stoletju, kmalu zatem je postal popularen v Angliji, ti pa so ga nato izvažali v kolonizirane države po svetu. »Nizozemci si tega niso izmislili sami, to so videli na Mediteranu, saj je tukaj kultura sadnega žganja in verjetno so od tukaj pospredovali idejo dalje,« pove strokovnjakinja za žgane pijače.
Nove destilarne bi naj zadostile velikemu povpraševanju na trgu
Uspeh okoli pijače se kaže tudi v tem, da so na Otoku (Veliki Britaniji) v kratkem času odprli kar 40 novih destilarn, ki naj bi nekako zadostile velikemu povpraševanju na trgu. Vsako leto se rast prodaje gina veča, med najbolj prodajane znamke spadajo Tanqueray, Beefeater in Hendrick’s. Gre za pijačo, ki mora vsebovati najmanj 40 odstotkov alkohola in je narejna z dvakratno destilacijo brinovih jagod. Dodajajo mu tudi izvlečke različnih zelišč in začimb. Angleži pa tudi ločijo med svojimi gini in sicer med londonskim ter plymouthskim, eden je lahek, suh in klasičen, drugi pa ostrejši in drugačnega okusa.
Včasih je mešanica gin in tonik varovala pred malarijo
V Veliki Britaniji je gin tako popularen, da imajo poleg čajank tudi gintime, kjer pijejo gin na takšen in drugačen način, najraje s tonikom. Ta priljubljena mešanica gina in tonika sega v čas britanskih kolonij, saj je tonik s vsebnostjo kinina varoval pred malarijo. Gin tonik je tako najbolj priljubljena mešanica pijače, možno pa je gin piti tudi z italijanskim vermutom, z zlatim sirupom, s sifonom in mineralno vodo, s sokom limete ali grenčico angosturo. »Jaz sem starejša gospa in še zmeraj prisegam na klasičen London Dry gin, ker imam rada zelo suhe stvari, ne sladkih.«
Popularnost gina lahko pripisujemo rezultatu družbenega razvoja
Vzponi in padci priljubljenosti gina so torej jasni in spet smo na višku priljubljenosti. Majda Debevc pozabo gina pripisuje tudi temu, da se industrija, ki ji gre dobro le stežka spomi nečesa novega. »Potem pridejo novi ljudje, ki imajo drugačne poglede. Vsaka zadeva je rezultat družbenega razvoja.« Tako kot je pivo postalo tako popularno, da želimo imeti različne vrste, okuse piva, tako se razvija mešanje gin tonika. Dandanes v vsakem boljšem baru vidimo več različnih vrst in znamk gina, k vsakemu pripada druga znamka tonika in vsak ima drugačen podton, h kateremu bodisi paše limona, kumarica, poper ali kavna zrna. »To se pojavla zaradi tega, ker hočemo nekaj drugega in ker aromate za sodobne gine ljudje najdejo povsod, iz kakšne zgodbe, okolja kjer živijo in potem logično pride tudi zgodba, ki sovpada, spremljava k ginu, ki nam predstavi to neko zgodbo,« razloži Debevčeva.
Brinjevec ni slovenski gin
Tudi v Sloveniji poznamo gin, brinjevec, ki ga še posebej ponosno kuhajo na Krasu. Vendar pa se moramo zavedati, da gre za popolnoma drugo zvrst pijače, kljub temu, da so jima skupne brinove jagode. »Gina je aromatizirana alkoholna pijača običajno pripravljena iz žita, ki jo nato aromatizirajo z brinjevimi jagodami, medtem ko gre pri slovenskem brinjevcu zgolj za destilat čistih brinjevih jagod,« razloži razliko Majda Debevc. Tudi na Nizozemskem in v Belgiji obožujejo brinjevec iz katerega je nato nastal gin, ki ga poznamo dandanes, imenujejo ga jenever. Brinjevec tako ali drugače poznajo tudi v Franciji, Nemčiji, Avstriji in tudi v Srbiji, a kljub temu, da gre za podobno pijačo, pri nekaterih tudi za zaščiteno geografsko poreklo, ni nobena pijača blizu slavnemu ginu.
Poseben dogodek na Hrvaškem
Na Hrvaškem ob tem prirejajo Unusual Gin Weekend v Zagrebu, in sicer v baru A Most Unusual Garden, kjer lahko gostje pijačo spijejo tudi na hišici na drevesu. Vikend, posvečen ginu, je bil prvotno zamišljen kot platforma, kjer je imel vsak gin na trgu možnost, da pokaže svoj okus, barvo, edinstvenost vsem radovednim gostom. Zanimanje za to pijačo je namreč v velikem porastu. Osnovna nit dogodka je tudi povečati kakovost storitve in približati kulturo pitja na najboljši način, na dogodek je bil, kot edini predstavniki Slovenije, povabljen tudi mariborski LUFT 360* s svojim GIN L.A.B-om, kjer so delali družbo najboljšim Hrvaškim lokalom in hotelom, je povedal Ivan Knežević, lastnik UGG.