Izsledki danes objavljene raziskave Mastercard Sport Economy Index 2023 kažejo, da je leta 2022 več ljudi obiskalo športne dogodke v živo in bilo redno telesno dejavnih kot leta 2021, so sporočili iz podjetja Mastercard. Ob tem je treba upoštevati koronske omejitve, ki so bile v veljavi leta 2021.
V družbi Mastercard so raziskavo drugo leto zaporedoma opravili med več kot 11.000 Evropejci, v njej pa so zajeli tudi Slovence.
Najpomembnejši so športi z žogo
Lani je 60 odstotkov v raziskavi vprašanih Slovencev obiskalo športne dogodke v živo. Peterico najbolj priljubljenih športov so sestavljali: nogomet, košarka, kolesarstvo, odbojka in rokomet. Kar 58 odstotkov anketiranih slovenskih navijačev je dejalo, da je bil športni dogodek, ki so ga obiskali v živo, lani boljši kot leta 2021.
Za Slovence so bile tudi lansko leto najbolj priljubljene športne telesne dejavnosti pohodništvo, kolesarjenje, tek, plavanje in nogomet. Med vprašanimi Slovenci jih je 54 odstotkov odgovorilo, da je lani vadilo več kot leto prej; pri 38 odstotkov vprašanih pa je bila večja verjetnost, da bodo plačali članarino za fitnes, kot vadili doma.
Povečanje za 12 odstotkov
Več kot polovica, 54 odstotkov, v raziskavi vprašanih Evropejcev je lani obiskala dogodke v živo, kar predstavlja povečanje za 12 odstotnih točk v primerjavi z letom 2021.
Vrnitev polnih stadionov in prizorišč je imelo velik pozitiven učinek na zadovoljstvo navijačev. Šest od desetih vprašanih je namreč dejalo, da je bila njihova izkušnja obiska dogodka leta 2022 boljša kot 2021.
Med sodelujočimi v anketi iz Slovenije bi jih 49 odstotkov vprašanih želelo doživeti športni dogodek s pomočjo virtualne resničnosti, medtem ko 22 odstotkov vprašanih upa, da bodo doživeli izkušnjo virtualne resničnosti, s katero bodo lahko občutili, kako se na dan tekme počutijo športniki.
Prostor za izboljšave
A kot vedno je še prostor za izboljšave. Na vprašanje, kaj bi si želeli na “tekmi prihodnosti”, so evropski navijači najpogosteje navajali živo glasbo med premori/polčasi ter boljšo infrastrukturo za gibalno ovirane.
Prav tako so si zaželeli slušalke, s katerimi bi lahko v živo poslušali pogovore med trenerji in igralci. Radi bi doživeli tudi izkušnjo virtualne resničnosti, ki bi prikazovala igralčev pogled. Želeli bi si tudi dejavnosti za gledalce med tekmo, kot sta glasovanje za osebo tekme ali kamero, ki lovi poljube.
Prav tako bi si želeli prodajalne za nakupovanje na dan tekme, možnost okrepčila pred tekmo s storitvijo “vse, kar lahko poješ”, televizijske zaslone na naslonjalih sedežev, možnosti za uporabo celovitega programa za zdravje, sprostitev in rehabilitacijo, tudi z masažnimi bazeni, velnes, s pogledom na igrišče. Ne bi pa imeli tudi ničesar proti tematsko obarvanim tekmovalnim dnevom, ko bi se navijači lahko oblekli v posebne kostume.
Raziskavo je opravila agencija Ketchum Research and Analytics v imenu družbe Mastercard. Anketiranih je bilo 11.081 ljudi, starejših od 18 let, iz Avstrije, Bolgarije, Francije, Nemčije, Italije, Poljske, Slovenije, Španije, Švedske, Švice in Združenega kraljestva.
STA