Boleče ledvice so pogosto posledica otekline ali blokade bodisi samih ledvic, bodisi sečnih poti, ker pa je »večina ledvičnih bolezni dokaj neopaznih, se ljudje težav zavejo šele po testu, ki meri njihovo delovanje, a se v tem času lahko razvije že resno bolezensko stanje,« opozarja dr. Joel Topf, nefrolog na Medicinski fakulteti Univerze Oakland in tiskovni predstavnik Ameriškega združenja za nefrologijo.

Prav zato se tako moškim kot ženskam enkrat letno priporoča preventivno testiranje krvi in urina, na osnovi česar je mogoče pravočasno razbrati znake, ki nakazujejo na morebitne okvare ledvic. To je pomembno tudi zaradi dejstva, da se ledvice, ko so enkrat okvarjene, nikoli več ne vrnejo v prvotno stanje.

O tem, kateri znaki kažejo na okvarjene in boleče ledvice (lahko tudi brez prisotnosti bolečine), kakšni so vzroki za bolezensko stanje, kako bolezen preprečiti in kako diagnosticirati ter zdraviti dve najpogostejši oziroma najresnejši bolezni, ki jih razkrivajo boleče ledvice, preberite v nadaljevanju članka, ki smo ga pripravili strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna.

Boleče ledvice: znak poškodbe organa

Boleče ledvice zaradi parnosti organa lahko občutimo zgolj na eni sami strani telesa oziroma lahko tudi na obeh.

Bolečina se kaže na stranskem delu trupa in na predelu bokov ali na predelu hrbta, in sicer na sredini oziroma v zgornjem delu (od pazduh navzdol), zaradi česar se težave bolečih ledvic nemalokrat zamenjuje s težavami  bolečin v hrbtu.

A če se slednje pojavljajo na spodnjem delu hrbta v obliki ostre bolečine, zbadanje v ledvicah zaznamo višje, pod prsnim košem oziroma pod rebri na vsaki strani hrbtenice.

Stanje torej izvira na sredini zgornjega dela hrbta in sčasoma lahko napreduje na druge predele, denimo na trebuh ali v dimlje.

Vzrok za boleče ledvice običajno pripisujemo ledvičnim kamnom, poškodbam ledvic, okužbam sečil ali ledvic in raku teh ter drugim vzrokom, medtem ko med simptome, poleg same bolečine, sodijo povišana telesna temperatura, bruhanje in boleče uriniranje.

Za osnovno pravilo vsekakor velja, da blaga obolenja ledvic  zdravimo sami, na primer z Uroval čajem za ledvice, ki deluje protivnetno, blaži krče gladkih mišic sečnih poti, zavira nastanek ledvičnih kamnov in peska ter povečuje nastanek in izločanje urina.

Čaj za ledvice vsebuje zel navadne zlate rozge in njivske preslice, korenino pravega peteršilja in navadnega gladeža ter list koprive in poprove mete.

Čaj lahko pomaga tudi pri težjih potekih, a je v tem primeru nujna pomoč zdravnika! Na signifikantnejše probleme z ledvicami nakazujejo simptomi, kot so kri v urinu, pojav ledvičnih kamnov v urinu, razbarvan urin, boleče uriniranje, ponavljajoča potreba po uriniranju in povišana telesna temperatura.2

Potek zdravljenja je v veliki meri odvisen od stanja in vzroka. Diagnostika se izvaja s pomočjo analize urina, ki preveri prisotnost krvi v njem in presežke belih krvnih celic, beljakovin ter kemikalij, in slikovnih testov, kakršna sta ultrazvok ter računalniška tomografija (CT) ledvic. Ta prikažeta fizično strukturo ledvic in sečil, pa tudi morebitno prisotnost kamnov ter pretok krvi.

Doc. dr. Jelka Lindič, dr. med. na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani, poudarja, da se »v krvi na izredno preprost način določi kreatinin. Gre za koncentracijo snovi, na podlagi katere lahko zaključimo, kako dobro delujejo ledvice. V urinu pa so razvidne predvsem beljakovine, ki nam povedo več stvari.« 3

Pojasni še, da povišana raven kreatinina kaže na »kronično ledvično bolezen. Čim višja je vrednost, tem hitreje se delovanje ledvic slabša. Sočasno s tem povišana količina beljakovin v urinu povečuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni in njihovih zapletov,« na kar opozarja tudi izr. prof. dr. Jakob Gubenšek, specialist internist in nefrolog, ki opaža, da je pri ledvičnih bolnikih nadvse pogosto prisotna že napredovala oblika srčne ali žilne bolezni, kar seveda vpliva na sam potek zdravljenja. 4

Vse to ne preseneča, saj skozi ledvice vsak dan steče kar petina krvi, ki jo prečrpa srce (na splošno naj bi ledvice vsak dan prefiltrirale med 150 in 180 litrov plazme iz krvnega obtoka).

Znaki, ki poleg bolečine opozarjajo na nepravilno delovanje ledvic

Če je vzrokov za boleče ledvice več in je te s pomočjo diagnostičnih preiskav enostavno odkriti, na nepravilno delovanje ledvic opozarjajo tudi številni navzven vidni znaki, med katerimi je nekaj prikritih.

To so:

spremembe v načinu in pogostosti uriniranja, na primer peneč urin, pritisk med uriniranjem, povečana potreba po uriniranju (tudi ponoči), bleda ali temna barva urina, pogosto ali redko uriniranje in povečana ali zmanjšana količina urina,

bolečine v srednjem delu hrbta,

otekanje udov, ki nastane kot posledica tega, da ledvice niso več zmožne opravljanja svoje naloge, zato iz telesa izločijo manjšo količino urina,

izpuščaji, ki kažejo na slabše delovanje ledvic in odražajo kopičenje odpadnih snovi,

kratka sapa, utrujenost in vrtoglavica, prisotna zaradi nizkega števila rdečih krvničk, katerih vloga je prenašanje kisika po telesu, oziroma zmanjšanega dotoka kisika v možgane, ter

kovinski okus v ustih, slab zadah in zmanjšan apetit, do česar pride zaradi kopičenja odpadnih snovi v telesu.

Med enega najpogostejših vzrokov za boleče ledvice, posebej pri ženskah, sodi vnetje mehurja, sicer povsem blago bolezensko stanje, ki pa ob ponavljanju lahko pripelje do ledvične okužbe ali celo trajne okvare ledvic.

Povzročajo ga predvsem bakterija Escherichia Coli, prisotna v črevesju, ki sprva zaide v mehur, nato pa, v napredni fazi, v ledvice vstopi skozi sečnico. Okužba zahteva takojšnje zdravljenje, običajno z antibiotiki, mirovanje in pitje čim večjih količin tekočine; okužba, na katero opozarjajo boleče ledvice, pa je lahko akutna (nenadna) ali kronična (ponavljajoča). 5

Ostale pogoste vzroke za boleče ledvice strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna predstavljamo v spodnji tabeli.

Najpogostejši vzroki za boleče ledvice

 

ledvični kamniNastanejo zaradi kopičenja kemičnih odpadkov in mineralov v telesu in so lahko majhni (zrno peska) ali veliki (velikost bisera, v ekstremnih primerih velikost žogice za golf), pri čemer se slednji zataknejo v sečilih in onemogočajo odvajanje urina.
okužba ledvicPojavi se kot posledica vnetja mehurja, saj se bakterije iz mehurja razširijo v ledvice, čemur so posebej dovzetni sladkorni bolniki in tisti, ki trpijo za zamašenimi sečili.
okužba sečilRazvije se kjerkoli vzdolž ledvic, podobno kot okužbo ledvic pa jo povzročajo bakterije, ki ostanejo v mehurju po uriniranju.
poškodba ali travmaNesreče in kontaktni športi pogosto pripeljejo do močnih udarcev ter togih sil v predel ledvic, kar povzroči raztrganine, zaradi katerih je dotok krvi v ledvice moten. Akutna (nenadna) odpoved ledvic je najpogosteje posledica prav poškodbe ali travme.
policistična bolezen ledvicCiste, napolnjene s tekočino, se razvijejo v ledvicah, ob njihovi razširitvi pa se te povečajo in sčasoma izgubijo sposobnost delovanja.
ledvični rakZa najpogostejšo obliko raka ledvic velja karcinom ledvičnih celic, ki prizadane ljudi v šestem ali sedmem desetletju življenja. Med simptome tega sodijo: kri v urinu, bolečina v predelu hrbta ali pod rebri, ki kaže na boleče ledvice, in stranska oteklina.

 

Vpliv prilagojene prehrane na zdravljenje ledvičnih bolezni

Kot v primeru splošnega počutja in ohranjanja zdravja organizma, tudi za obolele ledvice velja, da je prilagojena prehrana ključnega pomena.

Med najpomembnejšimi ukrepi so:

  • izogibanje ocvrti prehrani (boljša alternativa je pečenje v pečici, najboljša izbira pa kuhanje na sopari) in hitri prehrani,
  • omejevanje uživanja sladkih in gaziranih pijač,
  • omejevanje vnosa beljakovin in
  • izločanje živil z veliko vsebnostjo kalija, natrija ter fosforja.

Mojca Blatnik, univ. dipl. inž. živilske tehnologije in vodja službe za bolniško prehrano in dietoterapijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, izpostavlja, da se morajo »bolniki z boleznimi ledvic popolnoma odreči mesnim izdelkom, kot so klobase in ostali suhomesnati izdelki, kavi, bananam, kiviju, suhemu sadju in špinači, saj so ta živila izredno bogata s kalijem.« Poleg tega jim svetuje, da iz prehrane izločijo sol in slana živila, vključno s konzerviranimi živili in predpripravljenimi jedmi. 6

Poudarja tudi, da je način priprave jedi enako pomemben kot to, kaj jemo. »Najbolj priporočen postopek toplotne obdelave je kuhanje, saj se s kuhanjem zelenjave večinoma zmanjša vsebnost kalija za 30 %. Manj priporočljivo oziroma nepriporočljivo je pečenje, ki vsebnost kalija poveča, seveda na račun izgube vode.«

Po njenih izkušnjah za najučinkovitejše veljajo nasveti, kot so uživanje rednih (petih) obrokov dnevno, in sicer pestre sestave, pitje zadostne količine tekočine, izogibanje alkoholnim pijačam in soli ter redna telesna vadba v trajanju vsaj pol ure srednje intenzivnosti dnevno.

Boleče ledvice so lahko znak ledvičnih kamnov ali ledvičnega raka

Strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna podrobneje predstavljamo dve bolezenski stanji, ki zahtevata takojšnjo medicinsko, nemalokrat celo bolnišnično zdravljenje.

V nadaljevanju zato navajamo ključne simptome, vzroke za nastanek in možnosti njunega preprečevanja, ki vam bodo, v kolikor vas pestijo boleče ledvice, zagotovo v pomoč.

Ledvični kamni

Ledvični kamni so dokaj pogost pojav pri mlajših odraslih in ljudeh v srednjih letih ter tistih, ki živijo v vročih podnebjih, kjer prihaja do izsušitve organizma.

Zanje so bolj dovzetni moški, stanje pa se rado ponavlja, zaradi česar je pomembno odkriti vzrok nastanka in, še pomembneje, držati se napotkov stroke.

Boleče ledvice so prav posledica tega procesa oziroma premikanja, a vzroki za nastanek ledvičnih kamnov vendar niso dobro  poznani. Kljub temu pa je jasno, da je dovzetnost zanje pogojena z dednostjo in dejstvom, da tveganje za nastanek dokazano povečujeta dolgotrajno ležanje in nezadostno pitje tekočine.

Simptomi, ki kažejo na prisotnost ledvičnih kamnov, so slabost, bruhanje, znojenje, kri, prisotna v urinu in ostra bolečina, katere izvor je v srednjem delu hrbta, premika pa se proti dimljam. V hujših primerih tudi vročina ter mrzlica, povečana potreba po uriniranju, boleče uriniranje in moten, smrdeč urin.

Ledvične kamne telo v kar 90 % v roku treh do šestih tednov izloči samodejno, a je, da bi se to zgodilo, smiselno povečati vnos tekočine (priporočljivo 4 litre dnevno).

Kirurškega zdravljenja se poslužimo, če je sečevod neprehoden, pri čemer diagnoza temelji na krvnih in urinskih preiskavah, ultrazvočni preiskavi, intravenski pielografiji ter rentgenskemu prikazu ledvic, občasno pa zdravnik svetuje še uriniranje skozi cedilo.

Namen tega je, da se ledvični kamen prestreže in analizira, saj sestava tega lahko pomaga pri odrejanju ustreznega zdravljenja ter uvajanju sprememb v načinu prehranjevanja ali življenja.

Ledvičnim kamnom se je mogoče izogniti, če:

  • v telo vnesemo zadostno količino tekočine (priporočljivo 4 litre dnevno),
  • zmanjšamo vnos soli,
  • se izogibamo hrani, ki viša koncentracijo sečne kisline v krvi (denimo sardelic, drobovine, pivskemu kvasu) in hrani z visoko vsebnostjo kalcijevega oksalata (na primer zeleni, grozdju, fižolu, jagodam, špinači, pesi, špargljem, zelenemu čaju, čokoladi) ter
  • uživamo vitamin B in magnezij, izogibamo pa se dodatnim vnosom vitamina D.

Ledvični rak

V Sloveniji ledvični rak predstavlja 2 % vseh rakavih obolenj. Za njim pogosteje zbolijo moški, praviloma po 40. letu, ki pa imajo ob zgodnjem odkritju med 60 do 80 % možnost za (vsaj) petletno preživetje.

Najpogostejši obliki sta ledvični tubularni karcinom (prične se v skorji ledvice) in prehodnocelični karcinom (izvor tega je v sredici ledvice). Za razliko od odraslih, otroci v večini primerov (95 %) zbolijo za Wilmsovim tumorjem, ki je v celoti ozdravljiv.

Vzroki za pojav ledvičnega raka so običajno tesno povezani z drugimi težavami, kot so prirojene nepravilnosti ledvic ali mehurja, ponavljajoče okužbe sečil, odpoved ledvic, dolgotrajno zdravljenje dialize in drugi, denimo tveganje, povezano s kajenjem ter izpostavljenostjo industrijskim snovem (azbest, derivat becena, naftalin), prav tako debelost.

Med simptome sodijo rdečkast ali moten seč, otekline in boleče ledvice, ki se kažejo v obliki bolečine trebuha, križa ali hrbta, v kasnejšem stadiju izguba teka, ter posledično hujšanje, bruhanje, ponavljajoča povišana telesna temperatura ter utrujenost.

Diagnoza se postavi s pomočjo ultrazvoka, računalniške tomografije in intravenske pielografije, v kolikor gre za nenapredovano obliko pa je možna (ter nujna) kirurška odstranitev cele ledvice, vključno z obdajajočim maščevjem, bezgavkami in nadledvično žlezo.

Obsevanje in kemoterapija velikost tumorja sicer zmanjšata, ne zavreta pa napredovanja bolezni. Prav zato se nemalokrat predpišeta še hormonsko zdravljenje ali imunsko zdravljenje z interferom in interlevkinom.

Ledvični rak, posledično tudi boleče ledvice, je mogoče preprečiti, če:

  • ne kadimo,
  • vzdržujemo normalno telesno težo,
  • nemudoma zavržemo vso hrano, ki kaže znake pokvarjenosti in plesnivosti, ter
  • se izogibamo uživanju mastne hrane in rdečega mesa.

Strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna vam svetujemo, da se ob zaznavanju bolečih ledvic nemudoma posvetujete z zdravnikom, farmacevtom ali strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna, ki vas bomo napotili na potrebne preiskave in vam predpisali primerno zdravljenje.

Vsebinska zasnova in predlogi: Maja Lukanc, mag. farm.

VIRI:

  1. The Healthy – 11 Silent Signs You Have a Kidney Infection (3.3.2023). Dostopno na: https://www.thehealthy.com/kidney/kidney-infection-symptoms/
  2. Zdravje – Kri v urinu: Znak za alarm (4.3.2023). Dostopno na: https://www.zdravje.si/kri-v-urinu
  3. Vizita.si – Preprečite nevarno pešanje ledvic (4.3.2023). Dostopno na: https://vizita.si/bolezni/preprecite-nevarno-pesanje-ledvic.html
  4. ZaSrce – Bolezni ledvic in srčno-žilni zapleti. (5.3.2023). Dostopno na: https://zasrce.si/clanek/bolezni-ledvic-in-srcno-zilni-zapleti/
  5. ABCzdravja – Vnetje mehurja (5.3.2023). Dostopno na: https://www.abczdravja.si/reproduktivni-sistem-in-secila/vnetje-mehurja/
  6. Dnevnik – Vsem se lahko zgodi Hrastovec (6.3.2023). Dostopno na: https://www.dnevnik.si/278244
  7. Zdravstveniportal – Kar 90 odstotkov bolnikov s kronično ledvično boleznijo ne ve ne za svojo bolezen ne za nevarnost srčno-ledvičnega sindroma – opraviti pa bi morali le laboratorijski test (14.3.2023). Dostopno na: ​​https://www.zdravstveniportal.si/zdravje/bolezni/858/ledvicna-bolezen-in-srcno-popuscanje
  8. Healthdirect Australia – Kidney pain (14.3.2023). Dostopno na: https://www.healthdirect.gov.au/kidney-pain