3. novembra 1957 je v vesolje z umetnim satelitom poletelo prvo živo bitje – takrat brezdomna ruska psička Lajka. Sputnik danes ni le vrsta cepiva, temveč je bilo tudi prvo plovilo, ki je znamenito psičko popeljalo v vesolje.
Vedeli so, kakšna bo njena usoda
Lajka je bila brezdomna mešanka med sibirskim haskijem in psom iz vrste terierjev. V orbito so jo izstrelili z vesoljskim plovilom Sputnik, četudi so vedeli, da se na Zemlj ne bo vrnila, niti nima možnosti preživeti več kot 6 dni.
Vsem je bilo jasno, da je njena pot v vesolje brez vrnitve, le redki ljudje, ki so vodili projekt, so se nad razpletom kasneje kesali. Njeno življenje je trajalo tako dolgo, kot so zdržale zaloge kisika v kapsuli, torej največ šest dni, saj v tistih časih znanost še ni poznala ustreznih vesoljskih kapsul za vrnitev. Kasnejši podatki so celo pokazali, da je Lajka bržkone živela le še nekaj ur po izstrelitvi, kajti ogrevanje izstreljene kapsule je bilo okvarjeno.
Kasnejši podatki so celo pokazali, da je Lajka bržkone živela le še nekaj ur po izstrelitvi, kajti ogrevanje izstreljene kapsule je bilo okvarjeno.
Pokazali naj bi svojo prevlado
Sovjeti so želeli pokazati prevlado lastne vesoljske tehnologije, ki naj bi bila boljša od Ameriške in z Lajkino potjo v vesolje so želeli preveriti, ali lahko živo bitje v vesolju res preživi. Pred poletom so Lajko tako oblekli v “astronavtsko” oblačilo s senzorji, ki so beležili njen srčni utrip, krvni pritisk in hitrost dihanja.
“Bolj kot mineva čas, bolj mi je žal! Od misije nismo pridobili dovolj znanstvenih spoznanj, da bi lahko upravičili njeno smrt! Tega ne bi smeli narediti,” je takratno misijo opisal Oleg Gazenko, znanstvenik specializiran za usposabljanje psov za Sputnik.