Težko govorijo o svojih težavah in neradi obiščejo zdravnika, kar še posebej velja za starejšo populacijo moških. Da to niso zgolj govorice, potrjujejo tudi številke, ki v različnih državah kažejo, da so moški manj zdravi, gledano globalno pa umrejo v povprečju pet let prej kot ženske. Veliko razlogov za takšno stanje bi bilo mogoče preprečiti s pravimi pristopi in z izvajanjem pravih ukrepov.

November je že nekaj let mesec, ki ga posvečamo zdravju moških. Gibanje movember se je začelo leta 2003 v Avstraliji in kmalu preraslo v globalno gibanje s ciljem ozaveščanja javnosti o zdravju in boleznih, ki prizadenejo moško populacijo. Privrženci svojo podporo gibanju izražajo z nošenjem brk v novembru, od koder tudi ime (angleški izraz za brke je moustache). Mednarodno gibanje danes združuje že več kot pet milijonov moških in žensk, obravnava pa nekaj največjih zdravstvenih težav moških, kot so rak prostate, rak mod in duševno zdravje ter preprečevanje samomora.

Najpogostejši je rak prostate

Rak prostate je najpogostejši rak moških, ki prizadene zlasti starejše, saj je več kot dve tretjini bolnikov starejših od 65 let. Poleg starosti med dejavnike tveganja spada tudi družinska obremenjenost. Po navajanju NIJZ v Sloveniji rak prostate letno diagnosticirajo pri okrog 1.500 moških, številke pa se iz leta v leto večajo. Razlog za to je tudi strogo upoštevanje izvida testa preseganja mejne ravni za prostato specifičnega antigena. Rak sicer v dobri tretjini primerov tako postavljene diagnoze nikoli ne napreduje in ne povzroči pomembnejših kliničnih težav, a medicina žal še ne zna napovedati, kateri primer bo napredoval in kateri ne, zato se mnogi moški raje odločijo za operacijo. Preventiva za preprečevanje raka prostate je, tako kot pri drugih boleznih, zdrav življenjski slog, torej zdrava prehrana ter zadostna in redna telesna dejavnost. Najpomembnejši dejavnik učinkovite preventive pred resnejšimi zapleti in smrtnostjo raka pa je zgodnje odkrivanje in učinkovito zdravljenje. Zato bi bilo dobro, da bi se tudi moški začeli bolj zanimati za svoje zdravje in se udeleževati vsaj sistematskih zdravstvenih pregledov.

Moški umirajo premladi

O zdravstvenih težavah moških se še vedno premalo govori. Moški umirajo premladi in to iz razlogov, na katere lahko vplivamo in razmere v veliki meri spremenimo. Za to, da bi živeli bolj zdravo ter imeli srečnejše in daljše življenje, lahko vsi nekaj naredimo. Tudi moški morajo za svoje zdravje začeti boljše skrbeti, saj bodo s tem pripomogli k daljšemu življenju, a ukrepati moramo tako na ravni posameznikov kot na ravni skupnosti. To pomeni vključevanje moških in žensk, veliko vlogo imajo podjetja, pa športna društva in lokalne organizacije ter seveda vlade, oblikovalci zdravstvene politike in izvajalci zdravstvenega varstva, ki bi se morali povezati v skupnih prizadevanjih za zmanjšanje sedanje neenakosti spolov pri zdravstvenih statistikah.

Projekt »Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)« sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.