Čeprav je vožnja z motornim vozilom lahko zabavna in praktična, ima lahko tudi nevarne posledice, še posebej za mlade, ki so lahko manj izkušeni in bolj nagnjeni k tveganju.
Kaj kmalu se vam lahko zgodi, da bo vaš najstnik izrazil željo po motorju. Mu ga kupiti ali ne? Ker vemo, da je odločitev težka, vam bomo pomagali razjasniti nekaj osnovnih vprašanj.
Kdaj je otrok dovolj star za motor?
Otrok je dovolj zrel za motor, ko dobro obvlada kolo. Torej, ko zmore med ostrim zaviranjem oddrsniti z zadnjim kolesom, varno odpeljati slalom in ko je na splošno suveren v prometu.
Vendar pozor! To ne pomeni, da je vaš otrok pripravljen na motor težke kategorije. Preden se odpravite v trgovino preverite, kaj priporočajo moto trendi.
Kateri motor je za mladostnika najbolj primeren?
Za prve korake v svet vožnje je najbolj primeren moped ali skuter. Slednji je za upravljanje lažji, ker ima samodejno sklopko in brezstopenjski menjalnik. Na splošno je vožnja podobna vožnji s kolesom, zato ne zahteva veliko ročnih spretnosti.
Tudi moped je prava izbira za prve vožnje, saj ne zahteva posebnih spretnosti. Hkrati pa ga lahko otrok vozi že, ko dopolni 12 let, saj spada v kategorijo AM.
Kako se delijo kategorije vozniškega dovoljenja?
Kategorije vozniškega dovoljenja se delijo v skupine od A do G, motoriste pa najbolj zanima kategorija A, ki se sicer deli v štiri podskupine:
- Kategorija AM – omogoča vožnjo lahkih štirikolesnikov in mopedov, pa tudi vozil kategorije G (stroji in multikultivatorji). Izpit lahko otrok dela, ko dopolni 15 let.
- Kategorija A1 – starostna omejitev za opravljanje izpita je 16 let, z njim pa lahko vozite motorje s prostornino do 125 ccm in katerih moč motorja ne presega 11 kW. Izpit omogoča tudi vožnjo vozil kategorije AM in G.
- Kategorija A2 – z opravljenim izpitom lahko vozite motorje, katerih moč ne presega 35 kW. Starostna omejitev za pridobitev izpita je 18 let.
- Kategorija A – opravljen izpit te kategorije omogoča vožnjo vseh motornih koles, katerih prostornina ne presega 1000 ccm. Hkrati pa lahko s tem izpitom vozite tudi vsa motorna vozila prej omenjenih kategorij. Starostna omejitev za pridobitev izpita je 20 let, če imate vozniško dovoljenje kategorije A2 več kot dve leti, sicer pa mora kandidat dopolniti 24 let.
Ste vedeli, da lahko kandidat z usposabljanjem za vozniški izpit iz katerekoli kategorije prične pol leta pred predpisano starostjo?
Kaj potrebujem za izpit za motor?
Pogoji za pridobitev izpita se razlikujejo glede na kategorijo, v katero spada vozniški izpit, ki ga opravljate:
- Kategorija AM – opravljen zdravniški pregled, opravljen program vožnje, opravljen tečaj CPP.
- Kategorija A1 – opravljen zdravniški pregled, opravljen program vožnje, opravljen tečaj CPP, opravljen izpit iz prve pomoči.
- Kategorija A2 – opravljen zdravniški pregled, opravljen program vožnje, opravljen tečaj CPP, opravljen izpit iz prve pomoči.
- Kategorija A – opravljen zdravniški pregled, opravljen program vožnje, opravljen tečaj CPP, opravljen izpit iz prve pomoči.
Vozniško dovoljenje za kategorijo A2 ali A se izda za dve leti, oziroma do dopolnjenega 21. leta, za podaljšanje pa mora motorist opraviti program dodatnega usposabljanja motoristov začetnikov.
Opravljen izpit in trening varne vožnje še zdaleč nista dovolj za varno udeležbo v prometu. Prva stvar, ki jo voznik motorja potrebuje, je prava moto oprema. Pod osnovno opremo motorista spada motoristična čelada, kombinezon, ščitniki, škornji in moto rokavice. Moto trendi narekujejo naj gležnji segajo vsaj do kolen, prav tako pa ne pozabite na odsevni brezrokavnik.
Ste vedeli, da so motoristične čelade edini kos zaščitne opreme motorista, ki je zakonsko predpisan?
Vozniku začetniku se nakup rabljene čelade močno odsvetuje, saj je lahko poškodovana in posledično ne nudi optimalne zaščite. Sicer pa velja, da mora biti čelada ravno prav velika in dovolj močna, da prenese velike sile pri padcu. Najboljša izbira bo motoristična čelada, ki je ustrezno testirana in ima certifikat (evropski standard je ECE R 22/05).
Odgovoren voznik
Vemo, da so mladi samosvoji in vihravi, zato je pomembno, da jih podučimo o varni vožnji. Mladi vozniki si bodo izkušnje pridobili šele s časoma, zato je priporočljivo, da opravijo trening varne vožnje.
Dodatno usposabljanje je prilagojeno voznikom začetnikom in namenjeno spoznavanju kritičnih situacij v prometu. Na treningu se bodo vozniki motorjev naučili pravilnega reagiranja in s tem poskrbeli za dodatno varnost vseh udeležencev v prometu. Trening varne vožnje bo vozniku začetniku prinesel veliko izkušenj, nekaj navodil pa lahko otroku podate tudi sami:
- Hitrost vožnje naj bo prilagojena razmeram na cesti, saj je lahko prehitro zaviranje usodno.
- Upoštevajte cestno prometne predpise in druge udeležence v prometu.
- Zavijanje je treba vedno nakazati s smerokazi.
- Prehitevajte naj bo varno.
- Najbolj varna je mirna vožnja, zato se na agresivno vožnjo ostalih voznikov ne ozirajte.
- Alkohol in droge so za voznike prepovedani!
Ali boste motor svojemu otroku kupili ali ne, je vaša odločitev. Mi pa upamo, da smo jo z zgornjimi nasveti vsaj malo olajšali.