Španska galeja “San Jose”, ki je potonila v Karibskem morju pred več kot 300 leti, naj bi prevažala več kot 200 ton zaklada. Poleg zlata, srebra in draguljev je prevažala tudi unikatne bronaste topove z vgraviranimi delfini. Zdaj jo bodo končno dvignili na površje. Velja za »sveti gral« pomorske arheologije, saj ima poleg velikih zakladov tudi velik zgodovinski pomen, saj lahko razkrije veliko o življenju v tistem času.
Še vedno prepiri o tem, komu zaklad pripada
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro želi, da bi bilo iskanje razbitin ena od “prednostnih nalog” njegove administracije pred koncem njegovega mandata leta 2026. Minister za kulturo Juan David Korea je za Bloomberg povedal, da so od predsednika prejeli navodila, da naj pospešijo zbiranje razbitin.
Še vedno pa ni enotnega mnenja o tem, kdo je lastnik zaklada, ki naj bi bil vreden med 3,6 in 18 milijardami evrov. Že dlje časa je predmet spora med kolumbijsko vlado in ameriškimi lovci na potopljene zaklade v podjetju SSA, ki so že leta 1981 sporočili, da so našli razbitine. A vse odtlej poteka pravna bitka z Bogoto, kdo je lastnik zaklada. V začetku sta bila sicer kolumbijska država in SSA partnerja, ki naj bi si najdeni zaklad razdelila, a je nato vlada v Bogoti zahtevala, da bi moral zaklad pripasti Kolumbiji. Leta 2011 je temu pritrdilo tudi ameriško sodišče.
Ladjo je pred več kot 300 leti, leta 1708, na dno morja poslala britanska mornarica. Bila je del flote španskega kralja Filipa V. in naj bi se borila proti Britancem v vojni za špansko nasledstvo. Na njej je bilo 600 potnikov, preživela jih je le peščica. Lokacija ladje je ostala neznana tri stoletja, uradno jo je leta 2015 odkrila kolumbijska mornarica v bližini pristanišča Cartagena.
Po zaslugi partnerstva med kolumbijsko vlado in zasebnim sektorjem naj bi ladjo zdaj končno dvignili na površje.