Harlekinska polonica je vrsta polonice, izvorno razširjena v Vzhodni Aziji, ki so jo v začetku 20. stoletja pričeli uporabljati za biološki nadzor škodljivih listnih uši, kaparjev in drugih škodljivcev v nasadih v Severni Ameriki. Omenjeva vrsta izriva avtohtone vrste polonic in drugih plenilcev, jo obravnavamo kot invazivno.

Ta vrsta malce večja kot običajna pikapolonica

Po telesni zgradbi je podobna klasičnim pikapolonicam, prepoznati jo je možno po tem, da je razmeroma velika – v dolžino meri 7 do 8 mm – in ima rjave noge.

Prvič opažene v okolici Maribora pred leti

V domove nam torej te dni, ko se je shladilo, vsiljivo poskušajo priti azijske pikapolonice, ki so se v evropskem prostoru namnožile po letu 2001, potem ko so ušle iz rastlinjakov, v katere so jih naselili kot koristne uničevalce listnih uši. V Sloveniji so harlekinske pikapolonice prisotne od leta 2008, ko so jih prvič opazili v okolici Maribora, leto pozneje so se pojavile tudi na Primorskem.

Nevarne so lahko za vino

Harlekinske polonice se rade udomačijo tudi v vinogradih, zaradi česar je ogrožena pridelava vina, saj izločajo kemikalije, ki lahko naredijo vino neužitno.