Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje zdravja. Delovanje imunskega sistema je tesno povezano z delovanjem vseh organskih sistemov organizma, torej z osrednjim živčnim sistemom, dihali, prebavili… Tako naravni obrambni mehanizem telesa najbolj varno in učinkovito krepimo z zdravim življenjskim slogom.
Kot je pojasnila Katja Kolarič, mag. farm. iz Lekarn Maribor, je torej pomembno, da otroci uživajo zdravo in uravnoteženo prehrano. Zdravo najlažje, če kupujemo lokalno pridelano hrano, ki jo ustrezno pripravimo. Uravnoteženo v smislu, da so obroki pripravljeni na način, da vsebujejo ustrezna razmerja energijskih hranilnih snovi, torej ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob, in da s hrano vnesemo zadostne količine vitaminov, mineralov in vlaknin.
Zadostna količina spanca je bistvenega pomena za ohranjanje zdravja pri otrocih in mladostnikih, in sicer od približno 16 ur dnevno pri dojenčkih, starejših od 4 mesecev, do vsaj 8 ur pri mladostnikih. Ključno je, da pri otroku čim prej vzpostavimo zdrave spalne navade. Tako naj bi se spat odpravili ob istem času. Dnevni počitek otroka bi praviloma naj bil v drugem prostoru, kot je nočno spanje. Pred spanjem ne zaužijmo energijsko bogatih obrokov (sladkarije). Pomemben je tudi prostor, kjer spimo. Pred spanjem prostor prezračimo, da temperatura ni previsoka in vlaga prenizka.
Večinoma se ne zavedamo dovolj, da za učinkovito obrambo organizma pred mikroorganizmi lahko veliko storimo že z zadostnim vnosom tekočine. Ustrezna hidracija sluznice ustne votline in nosu prispeva k manjši možnosti okužbe z mikroorganizmi. Prav tako se zmanjša možnost okužb urinarnega trakta in se skrbi za urejeno prebavo. Količina tekočine, ki naj bi jo otrok popil na dan, je odvisna od teže otroka in temperature okolja, fizične dejavnosti, morebitnih akutnih in kroničnih bolezenskih stanj.
Tudi redna fizična dejavnost je ena bistvenih komponent zdravega načina življenja. Z zadostnim gibanjem zmanjšamo možnost kroničnih bolezni ter krepimo imunski sistem. Gibanje naj bi postalo navada nas in naših otrok. To najlažje dosežemo z redno in organizirano vadbo v otroštvu.
Imunski sistem otrok lahko okrepimo tudi z uporabo zdravil ali prehranskih dopolnil. Nekatera med njimi svetujemo, ko je otrok že zbolel, druga pa kot preventivo. Prehranska dopolnila, ki so primerna tako za zdravljenje kot preprečevanje bolezni in jih zelo pogosto svetujemo, vsebujejo betaglukane. To so polisaharidi, ki so sestavljeni iz več enot enostavnih sladkorjev in so sestavni del celične stene rastlin, alg, bakterij in gliv ter so namenjeni kot zaloga energije teh organizmov. Betaglukani spodbujajo delovanje celic imunskega sistema. Učinkovitost določenih betaglukanov podpirajo številne študije. Učinkoviti so tudi pri mlajši populaciji. Raziskave so pokazale manjšo pojavnost otroških nalezljivih bolezni pri otrocih, ki so prejemali betaglukane, v primerjavi s tistimi, ki jih niso. Izdelek v obliki sirupa je namenjen že otrokom, starejšim od enega leta. Pomembno je, da se zaužije zjutraj na tešče ali čez dan na prazen želodec. Med najpogosteje svetovanimi zdravili za krepitev imunskega sistema so zagotovo zdravila na osnovi ameriškega slamnika (Echinacea purpurea). Zaradi zapletenega mehanizma delovanja je učinkovit tako pri preventivi kot za zdravljenje bolezni. Uporablja se za zdravljenje in preprečevanje okužb zgornjih dihalnih poti, in sicer skrajša trajanje posameznih simptomov prehlada in gripe ter ublaži njihovo jakost.
Dodajanje določenih vitaminov (B2, B3, B6, B9, B12, C, D) in mineralov (selen, cink) ima ugoden vpliv na imunski sistem in s tem na pojavnost okužb.
V času koronavirusa smo veliko slišali o učinkovitosti vitamina D zoper virusna obolenja. Na to temo je bilo izvedeno tudi veliko različnih raziskav. Vitamin D je eden štirih vitaminov, ki so topni v maščobah. Zaradi tega se v organizmih skladišči v maščobnih tkivih. Vitamin D vnašamo v telo s hrano, prav tako pa nastaja v koži pod vplivom ultravijolične svetlobe. Vsebnost vitamina D v telesu lahko enostavno preverijo v laboratoriju z odvzemom krvi. Dojenčkom (novorojenčkom od 1. tedna starosti) in otrokom vitamin D v obliki kapljic običajno predpiše zdravnik na recept. V lekarnah je za dojenčke in otroke na voljo še v obliki kapljic z dodanimi probiotiki ali v obliki pršila.
Imunski sistem najmlajših lahko učinkovito krepimo že z zdravim življenjskim slogom. Če to ni dovolj, imamo farmacevti na voljo kar nekaj učinkovitih zdravil oziroma prehranskih dopolnil, ki pomagajo pri obrambi organizma.