Temperature so zdrsnile pod ledišče, na Pohorju tla že prekriva prvi (sicer umetni) sneg, v naših domovih pa se je tudi za tiste »bolj vročekrvne« naposled začela sezona ogrevanja.

Čeprav imamo mnogi v Sloveniji urejene sisteme centralnega ali lokalnega ogrevanja, toplina doma ni odvisna zgolj od temperature radiatorjev ali peči. Ključni so tudi dejavniki, ki vplivajo na to, kako učinkovito toploto zadržimo v prostorih in preprečimo, da bi energija uhajala skozi vrata, okna in stene.

Z novim sistemom obračunavanja omrežnine je vprašanje učinkovitega ogrevanja in optimizacije stroškov namreč postalo še bolj pereče. Kako torej poskrbeti, da bo naš dom prijetno topel, ne da bi pri tem obremenili družinski proračun?

Zadržite toploto z učinkovitim tesnjenjem

Stara okna in vrata pogosto niso dobro izolirana, kar pomeni, da toplota hitro uhaja iz prostora. Hlad, ki pronica skozi reže, lahko ohladi tudi sicer toplo sobo. Rešitev je preprosta: tesnila. Samolepilni trakovi iz gume ali silikona so cenovno dostopni in jih lahko enostavno namestite sami.

Če tesnil nimate pri roki, uporabite improvizirano rešitev – zvite stare odeje ali brisače, ki jih položite ob spodnji rob vrat. Ne izgleda najbolj estetsko, a deluje. Bolje to, kot da si med stroške to sezono uvrstite še nova vhodna vrata.

Zavese niso le dekoracija

Večkrat pozabimo, da zavese niso samo za okras. Težje termoizolacijske zavese lahko občutno pripomorejo k zadrževanju toplote, kar se pozna zlasti pri velikih oknih. Zvečer, ko temperatura pade, zavese zagrnite, da ustvarite toplotno pregrado med prostorom in mrzlim steklom. Navsezadnje vam zavese ob večerih zagotavljajo tudi občutek intime, saj preprečujejo kukanje mimoidočih v vašo dnevno sobo.

Če čez dan posije sonce, zavese odgrnite in pustite, da sončni žarki naravno (in brezplačno) ogrejejo prostor.

Topla tla za več udobja

Kdor je stopil na hladna tla sredi zime, ve, kako neprijetno je to. Doma pač želimo toplino pod nogami. Tukaj nastopijo preproge …

Da, marsikdo je prisegel, da tega »praholovca« v svoj dom nikakor ne bo spustil, a brez skrbi – preproge dandanes so zelo raznolike, najdejo pa se tudi take, ki jih je mogoče preprosto očistiti. V hladnih dneh boste zanje zelo hvaležni ...

Preproge namreč niso le estetski dodatek, ampak tudi učinkovit način za zmanjšanje toplotnih izgub na hladnih površinah, kot so keramične ploščice ali parket, pa so debelejše preproge vsekakor dobrodošle.

Radiatorjem dajte prostor, da dihajo

Pogosto se zgodi, da radiatorje zakrivajo dolge zavese ali pohištvo, nekateri pa jih uporabijo tudi za obešanje torbic, oblačil, mokrih brisač ... To občutno zmanjša njihovo učinkovitost, saj toplota ne more krožiti po prostoru. Premaknite pohištvo stran in pustite radiatorjem, da delujejo, kot je bilo zamišljeno.

Vlažnost zraka in toplota

Zrak v naših domovih je pozimi pogosto suh, kar povzroča neprijeten občutek hladu, četudi je prostor ogret. Vlažen zrak toploto bolje prenaša in povečuje občutek udobja. Tako lahko v skrajnem primeru na radiator postavite posodo z vodo ali uporabite vlažilnik zraka.

Drobni ukrepi, ki naredijo veliko razliko

Včasih so najbolj preproste rešitve najbolj učinkovite, z nekaterimi od njih pa lahko ubijete kar dve muhi na en mah. Privoščite si predpraznično peko in nato po njej vrata pečice pustite odprta ter dovolite toploti, da se razširi po vaši kuhinji.

Podobno lahko storite tudi v kopalnici – če se sedaj, ko je v veljavo stopil nov zakon o omrežnini, poslužujete pranja in sušenja perila ponoči, naprave za pranje in sušenje pa imate v kopalnici, čas pranja ali sušenja nastavite tako, da bo vaša kopalnica zjutraj, ko se zbudite, še dodatno ogreta zaradi toplote pralnega oziroma sušilnega stroja.

Za »naravno« vlago poskrbite tako, da stojalo s perilom za nekaj časa postavite v vaš dnevni prostor, ali pa na vašo kuhalno ploščo postavite veliko posodo z vodo, v kateri lahko malce povrete nekaj jesensko-zimskih začimb, citruse … Nato pa le uživate v toploti, pari in vonju, ki se bodo sproščale.

Pametno razporedite ogrevanje

Ogrevanje vseh prostorov hkrati je energetsko potraten način, da segrejete dom. Osredotočite se na prostore, kjer preživite največ časa, in prilagodite urnik ogrevanja svojemu življenjskemu slogu. Če imate programabilni termostat, ga uporabite za načrtovanje ogrevanja v določenih delih dneva.

Pazite tudi, da v hladnejših dneh svoj dom pravilno prezračujete – poslužujte se krajšega, a intenzivnega prezračevanja in se izognite dolgotrajno priprtim oknom.

Toplina je kombinacija ukrepov

Prijeten in topel dom pozimi ni odvisen zgolj od ogrevalnega sistema, ampak je rezultat drobnih ukrepov, s katerimi lahko poskrbimo za prijetno topel, zdrav dom. In malenkost manj obremenjeno denarnico!