Želodčne težave se najpogosteje kažejo s simptomi v zgornjih prebavilih, kot so bolečine v žlički, zgaga, spahovanje, občutek polnosti in napihnjenosti v zgornjem delu trebuha, slabost in bruhanje. Pogosto so posledica neprimerne prehrane in nezdravega življenjskega sloga.
Lahko pa so povezane z različnimi bolezenskimi stanji, najpogosteje z boleznimi prebavil, kot so gastroezofagealna refluksna bolezen, razjede želodca in dvanajstnika, ter z drugimi kroničnimi boleznimi, npr. ulceroznim kolitisom, Crohnovo boleznijo, sladkorno boleznijo in angino pektoris.
Refluks – zakaj nastane?
Gastroezofagealni refluks nastane zaradi slabšega delovanja mišice zapiralke, ki je na prehodu med požiralnikom in želodcem. Pri tem se kisla vsebina želodca vrne v požiralnik, kar vodi v vnetje sluznice požiralnika, ki se kaže z značilnimi simptomi, kot so zgaga, kašelj, hripavost in bolečine pri požiranju. Prisotne so lahko tudi bolečine v prsnem košu, ki so podobne bolečinam pri angini pektoris.
Težave z gastroezofagealnim refluksom lahko lajšamo z upoštevanjem priporočil glede prehrane in načina življenja. Priporoča se uživanje hrane počasi in v manjših obrokih, ki naj bodo najpozneje tri ure pred spanjem. Svetuje se izogibanje vroči, zelo mrzli, pekoči oz. začinjeni hrani ter mastni (npr. ocvrta in hitra prehrana) in kisli hrani (npr. citrusi, paradižnik).
Odsvetuje se uživanje gaziranih in alkoholnih pijač ter večjih količin kave, pravega čaja, čokolade in sladic. V primeru težav ponoči se priporoča spanje z dvignjenim vzglavjem in na levem boku. Priporoča se tudi opuščanje kajenja, izogibanje stresu in nošenju ozkih oblačil v predelu trebuha.
Kako se spopasti s težavo?
Za lajšanje težav z gastroezofagealnim refluksom lahko uporabite antacide, izdelke, ki ob antacidu vsebujejo še alginate (izvleček iz rjavih alg) ali druge naravne izvlečke ter pantoprazol (zaviralec protonske črpalke), ki jih lahko v lekarni prejmete brez recepta.
Z antacidi lajšamo težave zaradi čezmernega izločanja želodčne kisline. Magnezijeve, aluminijeve in kalcijeve spojine, ki jih vsebujejo, vežejo kisle sestavine želodčnega soka in hitro zmanjšajo težave zaradi čezmernega izločanja želodčne kisline.
Na voljo so v obliki tablet, ki jih lahko prežvečite, ali vrečk, katerih vsebino zaužijete. Uživanje antacidov sočasno z drugimi zdravili se odsvetuje, saj lahko vplivajo na absorpcijo nekaterih zdravil in zmanjšajo njihovo učinkovitost. Priporoča se uživanje vsaj z dvournim zamikom. Predvsem v primeru uživanja visokih odmerkov antacidov se lahko pojavijo prebavne težave, kot so driska, zaprtje ali slabost.
Zaviralci protonske črpalke zmanjšajo kislost želodčne vsebine z zaviranjem nastajanja želodčne kisline v želodčni sluznici. V lekarnah lahko prejmete pantoprazol v tabletah brez recepta. Tablete pogoltnite s tekočino pol ure pred obrokom.
Za lajšanje težav se priporoča uživanje pantoprazola nekaj dni zapored in ne več kot mesec dni brez posveta z zdravnikom. V primeru dolgotrajnejšega uživanja obstaja povečano tveganje za okužbe prebavil in zmanjšano absorpcijo magnezija in vitamina B12.
Obstaja tudi naravna rešitev …
Za lajšanje želodčnih težav lahko zaužijete tudi zdravila na osnovi zelišč, npr. čaj za želodec ali kapljice za želodec, ki jih izdelujejo galenski laboratoriji. Kapljice in druga zdravila na osnovi zelišč, so bolj kot za lajšanje težav s povečanim izločanjem želodčne kisline, primerna za lajšanje težav v primeru slabe prebave, občutka polnosti ter napihnjenosti v trebuhu.
Predlagam, da se o težavah z želodcem in izbiri zdravil za samozdravljenje želodčnih težav posvetujete s farmacevtom v lekarni. Pomembno je, da v primeru težav z želodcem, ki trajajo dalj časa, in v primeru znakov, ki kažejo na resnejše težave, kot so krvavitve iz prebavil, močnejše bolečine, znaki hujšanja in izgube teka, čim prej obiščete zdravnika.
Ali veste?
Vzrok za težave z želodcem so lahko tudi zdravila. Najpogosteje želodčne težave povzročajo nesteroidni antirevmatiki (zdravila za lajšanje bolečin in vnetja), zdravila za nadomeščanje železa, npr. železov sulfat, bisfosfonati (zdravila za zdravljenje osteoporoze), npr. alendronska kislina, ibandronska kislina, pa tudi antidepresivi in antibiotiki. Da bi se izognili želodčnim težavam, se svetuje uživanje nesteroidnih antirevmatikov po jedi.
Tudi zdravila za nadomeščanje železa in antidepresive je v primeru težav z želodcem bolje zaužiti po jedi. Bisfosfonate je zaradi slabe absorpcije v prebavilih treba zaužiti zjutraj na tešče, in sicer vsaj eno uro pred obrokom. Težave z gastroezofagealnim refluksom, ki jih bisfosfonati zelo pogosto povzročajo, zmanjšamo tako, da se vsaj do prvega obroka ne sklanjamo. Za zaščito želodca v primeru uživanja zdravil, ki imajo škodljive učinke na sluznico prebavil, uporabljamo zaviralce protonske črpalke, npr. pantoprazol.
Helena Pavšar, mag. farm., spec.
LEKARNE MARIBOR