Topli napitki se običajno uporabljajo za lajšanje simptomov dihalnih bolezni, kot sta prehlad ali gripa, vendar ali je kava prava izbira? Pitje kave med boleznijo ima lahko tako pozitivne kot negativne učinke, odvisno od vrste bolezni, simptomov in posameznikovega odziva na kavo. Tu je nekaj stvari, ki jih velja upoštevati:

Povečana budnost in energija

Kofein v kavi je stimulant, ki lahko poveča budnost, izboljša koncentracijo in zmanjša občutek utrujenosti. To je lahko koristno, če se borite s simptomi utrujenosti zaradi bolezni. Vendar je lahko hkrati škodljivo, če bi morali počivati, pa vam kava to prepreči. Večina bolezni namreč od telesa zahteva, da si vzame počitek.

Dehidracija

Kava ima diuretični učinek, kar pomeni, da lahko poveča izločanje tekočine iz telesa. Pri boleznih, še posebej pri vročini, je pomembno ostati hidriran, zato je treba kavo piti zmerno in jo nadomestiti s pitjem dovolj vode. Zato nikar ne posegajte (preveč pogosto) po kavi, temveč raje pijte navadno ali vitaminsko vodo.

Razdražen želodec

Kava lahko draži želodec, še posebej, če imate prebavne težave ali druge simptome, kot so slabost ali bruhanje. Če gre torej za bolezen, ki vam je ”udarila” na želodec, nikar ne posegajte po kavi. V tem primeru je bolje izbrati blažje pijače, kot je čaj, ali kakšna voda z vitamini.

Interakcije z zdravili

Kava lahko vpliva na učinke določenih zdravil, zato je priporočljivo preveriti morebitne interakcije s svojim zdravnikom ali farmacevtom. Če imate resne zdravstvene težave, se je vedno najbolje posvetovati s svojim zdravnikom pred uživanjem določene pijače ali hrane.