Spanje je osnovna človeška potreba. Nekomu je potrebnih več, nekomu manj ur spanca. Pa ste se kdaj vprašali, kaj se v našem telesu pravzaprav sploh dogaja zatem ko zatisnemo oči?
 
Spanec pripomore k hujšanju
Med spanjem se v telesu dogaja nešteto procesov, med drugim telo izloča tudi strupe. Ljudem, ki primanjkuje spanca, telo pogosto ne izloča strupov in odvečnih snovi iz telesa tako učinkovito, kot ljudem, ki spijo najmanj osem ur na noč. Posledično je telo nespečnežev velikokrat tudi bolj nasičeno z balastom, kar vodi k pridobivanju kilogramov.
 
Tvorba rastnega hormona
Med spanjem se pri otrocih pospešeno tvori rastni hormon, ki omogoča rast kosti in mišic.
Tekom noči „raste“ sicer tudi že odrasel človek – hrbtenica se v ležečem položaju namreč raztegne za nekaj milimetrov, a ponovno skrči zatem ko vstanemo iz postelje.
 
Regeneracija možganov
Človeški možgani so aktivni tudi ponoči. Med spancem zbirajo in organizirajo informacije pridobljene tekom dneva in porajajo nove ideje.
Med spanjem so zelo aktivne tudi naše oči, kar pa je povezano z delovanjem možganov.
 
Nočne „aktivnosti“ v spanju
Zagotovo se vam je že zgodilo, da ste koga slišali ponoči govoriti, ali pa vam je o podobnih nočnih „aktivnostih“ vas samih pripovedoval kdo od bližnjih. Največkrta so to sicer besede brez pravega smisla, ki se jih zjutraj navadno sploh ne spomnimo. Podobna nočna aktivnost je tudi škripanje z zobmi, za katero so strokovnjaki prepričani, da je posledica dnevnega stresa.