Nutricionisti in zdravniki vam bodo povedali, da je pomembno, da imate vsak dan vsaj okoli tri obroke in da jih zaužijete približno ob istem času. Pri tem je daleč najpomembnejši zajtrk. Ne glede na to, kako nepomembno se nam zdi, lahko izpuščanje obrokov pogubno vpliva na naše zdravje. To potrjuje tudi raziskava, opravljena v Ameriki, ki je pokazala opozorilne rezultate.
Tretjina jih uživa manj kot tri obroke na dan
Študija, v kateri je sodelovalo 24.011 Američanov, starejših od 40 let, je pokazala, da lahko število obrokov, ki jih pojemo na dan, vpliva na tveganje za srčno-žilne bolezni, poroča portal Science Alert. Pomembno je tudi, na koliko časa jih jemo, če imamo vse obroke zelo blizu, spet pride do težave.
“Naša raziskava je razkrila, da imajo ljudje, ki jedo le enkrat na dan, večjo verjetnost, da bodo umrli prej kot tisti, ki jedo večkrat na dan,” je povedal Jangbo San, epidemiolog z inštituta Tennessee in dodal, da je priporočljivo zaužiti vsaj dva ali tri obroke na dan.
Povezava med krajšo življenjsko dobo in nerednimi obroki je ostala tudi potem, ko so znanstveniki rezultate prilagodili različnim dejavnikom življenjskega sloga, kot so uživanje alkohola, kajenje, stopnja telesne aktivnosti in kakovost prehrane. Približno 30 odstotkov vprašanih je redno uživalo manj kot tri obroke na dan.
Izpuščanje zajtrka je povezano z večjim tveganjem za sladkorno bolezen, hipertenzijo in visok holesterol
Na podobne rezultate je nakazala študija, katere rezultati so bili objavljeni pred štirimi leti. Skupina zdravnikov in raziskovalcev z več ameriških univerz je analizirala vzorec 6550 odraslih, starih od 40 do 75 let, ki so med letoma 1988 in 1994 sodelovali v Nacionalni raziskavi o zdravju in prehrani. Udeleženci so odgovarjali na vprašanje, kako pogosto zajtrkujejo. Raziskovalci so nato analizirali podatke o umrljivosti do leta 2011 – umrlo je 2318 udeležencev študije – in poskušali najti povezavo med zajtrkovanjem in umrljivostjo.
Po upoštevanju drugih dejavnikov tveganja, kot sta kajenje ali debelost, so raziskovalci ugotovili, da so imeli tisti, ki so preskočili zajtrk, 19 odstotkov večje tveganje smrti zaradi bolezni srca in ožilja in da je bila verjetnost smrti zaradi teh bolezni večja za 87 odstotkov.
Dr. Wei Bao, docent za epidemiologijo na Univerzi v Iowi in glavni avtor prispevka, je ob tem poudaril, da so številne študije pokazale, da je izpuščanje zajtrka povezano z večjim tveganjem za sladkorno bolezen, hipertenzijo in visok holesterol.