Gre za tretji najpogostejši vzrok smrti pri nas, zato je še posebej nujno, da vsak od nas ve, kako reagirati, če doleti njega ali kogarkoli v okolici. Izjemno pomembno je namreč hitro prepoznavanje in ukrepanje. Možganska kap se lahko zgodi vsakomur, kadar koli in kjer koli, tudi mlajšim, čeprav pogosteje prizadene starejše. Približno 30 % tistih, ki jih možganska kap prizadene, jo doživi v aktivnem delovnem obdobju.

Možganska kap je pogosto vzrok smrti, pri preživelih pa posledice pri mnogih ostanejo vse življenje – več kot polovica bolnikov namreč po preživetju potrebuje pomoč pri izvajanju najbolj osnovnih dnevnih aktivnosti.

V Sloveniji že nekaj let v maju poteka akcija obveščanja in osveščanja o tem, kako preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi. Pomembno je, da vedno in povsod vemo, kako se odzvati. Odziv je strnjen v preprosti in lahko zapomljivi besedi GROM. Kadar opazimo vsaj enega od teh znakov, ukrepajmo, ne odlašajmo  in takoj poiščimo zdravniško pomoč. Ne čakajmo, saj v primeru možganske kapi ne bo bolje, če ne bomo ukrepali. Z uspešnim takojšnjim zdravljenjem, denimo s trombolizo (topljenje strdkov) – vendar ne pozneje kot 4,5 ure po jasnem nastopu znakov in simptomov te bolezni – je mogoče tudi preprečiti smrt, zmanjšati oviranost ali bolezen celo v celoti pozdraviti.

Kako torej prebrati besedo GROM?

G – govor (ali oseba lahko govori jasno in razumljivo?)
R – roka (ali lahko oseba dvigne roko in jo tam zadrži?)
O – obraz (ali se oseba lahko nasmehne? Ali ima povešen ustni kot?)
M – minuta, čas (takoj pokliči 112!)

Kot rečeno, je možganska kap kriva za velik del prezgodnjih smrti, ne pomeni pa vedno takojšnjo smrt in novi načini zdravljenja nudijo upanje za kakovostno življenje tudi po preživeti kapi. Zaradi razvoja sodobne informacijske in komunikacijske tehnologije bo v kratkem tudi v Sloveniji zaživel sistem TeleKapi, s katerim bo omogočena videopovezava s centrom, kjer bo 24 ur dnevno na voljo vaskularni nevrolog, ki bo pomagal oddaljenemu zdravniku – ne-nevrologu pri pregledu in odločitvi glede načina zdravljenja bolnika, ki je obolel s simptomi možganske kapi. Na ta način se bo po vsej Sloveniji izboljšala kakovost obravnave bolnikov z akutno možgansko kapjo.

V zadnjih letih smo priča bliskovitemu napredku na področju bolezni, ki je še nedavno veljala za nujno posledico staranja. Vse je usmerjeno v hitro prepoznavo in učinkovito zdravljenje možganske kapi. Kljub vsem novim pristopom pa še vedno velja, da je izrednega pomena preventiva in obvladovanje dejavnikov tveganja za možgansko kap. Nikoli pa ob človeku, ki v naši bližini doživi enega od simptoma GROM, ne spreglejmo dejstva, da se mudi, da je možno zdravljenje, da lahko preprečimo invalidnost ali morebiti tudi smrt in ne pozabimo na moto »Čas so možgani«!

Projekt »Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)« sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.