Ste kdaj pomislili, koliko časa žvečilni gumi ostane v vašem telesu, potem ko ste ga po nesreči pogoltnili? Čeprav so nas starši strašili, da bo ostal v želodcu še leta, je to zgolj mit. Simon Travis, profesor klinične gastroenterologije na Univerzi v Oxfordu, je za CNN pojasnil, da je to zgolj “zgodba starih žena”.

Po njegovih besedah ​​je zaužitje žvečilnega gumija škodljivo le, če ga zaužijete v pretiranih količinah, kar pa je izjemno redko. Travis pojasnjuje, da bi bilo zaužitje treh ali več žvečilnih gumijev na dan šteto za pretirano. Po pogoltnem žvečilnem gumiju ta preprosto potuje skozi želodec in črevesje ter se izloči nespremenjen.

V preteklosti so žvečili za lajšanje žeje in lakote

Preden je žvečilni gumi postal komercialen izdelek, so ga ljudje že tisočletja uporabljali za lajšanje žeje in lakote. Maji so žvečili snov imenovano chicle, ki izvira iz drevesa sapodilla v južni Mehiki in Srednji Ameriki. Tudi indijanska plemena Pima so žvečila smrekov ”sok”, preden se je ta navada razširila tudi med evropskimi naseljenci, za medij pojasni Jennifer Mathews profesorica antropologije.

Čeprav je zaužitje žvečilnega gumija običajno varno, lahko pri ljudeh s težavami v prebavilih povzroči težave. To velja predvsem za ljudi s ‘Crohnovo’ boleznijo ali tistimi, ki so prestali operacije na prebavilih, saj lahko žvečilni gumi povzroči zožitev prebavil. V takih primerih se ta ne razgradi, ampak ostane v prebavnem traktu. Kljub temu pa so takšni primeri redki, še navaja medij.

Torej, če ste kdaj po nesreči pogoltnili žvečilni gumi, ni treba preveč skrbeti. Žvečilni gumi v vašem telesu ne bo ostal sedem let, kot pravi mit, in večinoma ne predstavlja tveganja za vaše zdravje.