Zagotovo se vam je že kdaj pripetilo, da ste se postopoma pričeli poglabljati v vedno bolj globok spanec, nato pa ste se nenadoma zdrznili. Običajno gre za nenaden tresljaj, na katerega pa ne moremo imeti vpliva in nas prebudi iz sna. Strokovnjaki so pojasnili, zakaj je temu tako.

Med spanjem gremo skozi različne faze sna. Običajno se po nekje 45 minutah do 1 ure začne REM faza, v kateri začnemo sanjati. V tej fazi so vse mišice paralizirane, zaradi česar več nimamo nadzora nad telesom, piše Cosmopolitan.

V stresnih obdobjih REM faza nastopi prej

V stresnih obdobjih (zaradi prevelike utrujenosti ali nerednega spanca) REM faza nastopi nekoliko prej, kot je telo pripravljeno. Sen se začne, naše mišice pa še niso popolnoma sproščene, zaradi česar ima telo moč fizično reagirati na prizore, ki jih vidimo v snu oziroma sanjah. A to ni edini možni odgovor. Namreč, strokovnjaki trdijo, da so trzljaji posledica tega, da se, ko zaspimo, raven nevrotransmiterja serotonina zniža, da bi tako pri miru ohranilo večje mišice v telesu.

Vendar pa to ne vpliva na najmanjše mišice, kot so tiste okoli oči in zapestij, zaradi česar pride do trzljajev.

Druge teorije pravijo, da je razlog za to evolucijske narave, saj so ti trzljaji opice varovali pred padcem, medtem ko so zaspale na drevesih.

Sicer pa strokovnjaki pomirjajo, da trzanje ni nič nevarnega. Trzanje naj bi doživljalo kar 60–70 odstotkov ljudi, a najpogosteje se dogajajo v otroštvu. Večine sicer ne zaznamo, saj smo že dovolj globoko v spancu, ko se zgodijo, navaja Cosmopolitan.