Kljub naraščanju ogljikovega dioksida v ozračju, ga v določenih industrijah primanjkuje. Cena industrijskega ogljikovega dioksida od poletja vztrajno raste, dvigi cen pa so ustvarili težave za pivovarne, ki potrebujejo CO2 za karboniziranje piva in dobavitelje v prehrambeni industriji, ki ga potrebujejo za hladilne in konzerviranje.
Pomanjkanja industrijskega ogljikovega dioksida niso neobičajna. V zadnjih letih so Evropo prizadela leta 2018, ko je upada industrijska proizvodnja gnojil in lani, ko so narasle cene goriva.
Večina ogljikovega dioksida na trgu je stranski produkt proizvodnje gnojil, predvsem amoniaka. Letošnja porast cen energentov pa je povzročila zaprtje tovarn gnojil in zmanjšanje proizvodnje. Na kratko, višje cene energije pomenijo manjšo proizvodnjo gnojil, kar pomeni manj ogljikovega dioksida na trgu.
Po podatkih ameriškega urada za statistiko dela je bila cena industrijskega CO2 septembra letos za 25 odstotkov višja kot leto prej, po podatkih evropskega združenja proizvajalcev gnojil pa se je od avgusta ustavilo približno 70 odstotkov proizvodnje amoniaka.
Kakšne bodo posledice pomanjkanja?
V prehrambeni industriji je ogljikov dioksid najbolj znan po svoji uporabi za dodajanje mehurčkov mineralnim vodam, gaziranim brezalkoholnim pijačam in pivu. Pivovarne potrebujejo CO2 tudi za predhodno polnjenje rezervoarjev, steklenic in sodov, da pivo med polnjenjem ne pride v stik z zrakom in se med polnjenjem ne peni – brez ogljikovega dioksida bi pivo imelo zelo kratek rok trajanja.
Kratkoročne posledice pomanjkanja se že čutijo v dvigu cen, nekateri predstavniki industrije pa svarijo celo pred manj karboniziranim pivom na trgovinskih policah in v barih.