V Sloveniji je odslej možno videti hišo, ki je zgrajena iz nam nekoliko nevsakdanjih gradbenih materialov – konoplje. Govorili smo z gradbenim inženirjem, 34-letnim Mihom Lamovcem, ki si konopljino hišo gradi v Slovenskih Konjicah: »Da se s konopljo da graditi, mi je znano že iz srednje šole. Konopljin beton nudi dobro toplotno, zvočno izolacijo in je negorljiv.«
Konopljin beton se lahko namreč uporabi za vse konstrukcijske sklope, torej tako za tla, stene kot streho. Uporabiti jo je potrebno v različnih konsistencah. Čeprav ni dovolj dokazov, ki potrjujejo, da konopljin beton dejansko pripomore k nosilnosti konstrukcije, pa naj bi temu bilo tako.
»Znano je, vsaj meni in določenim ljudem, da konopljin beton izredno dobro pomaga pri nosilnosti med potresom – prevzem prečnih sil oziroma omogoča disipacijo potresne energije in preprečuje krhko porušitev konstrukcije,« opisuje.
Gradnja je hitra
Nosilna konstrukcija omenjene hiše je skeletna lesena konstrukcija, ki so jo na notranji strani zaopažili s pletivom iz trstike, ki obenem služi kot osnova za nanos notranjih glinenih ometov in kot opaž za nanos brizganega konopljinega betona. Pred izvedbo izolacije iz konopljinega betona so bile na objektu narejene elektro in strojne inštalacije. »Posebnost gradnje, ki jo izvajamo je strojni nanos konopljinega betona. Gradnja je hitra. Porabili smo 5,5 dni za izvedbo izolacije iz konopljinega betona. Na dan torej dobrih 20 kubičnih metrov.«
Material drag, možno ga je dobiti zgolj v omejenih količinah
Velik del gradnje je podoben kot pri gradnji kakršne koli druge hiše. To je treba dobro načrtovati saj se inštalacije vgradijo pred brizganjem konopljinega betona in kasneje ni popravkov. »Sami stroški so primerljivi s konvencionalno gradnjo. Večje stroške smo imeli zaradi dobave materialov iz tujine, Nemčije in Francije, in trenutne cene materiala,« pove Miha.
Trenutno je namreč problem, da omenjena panoga še ni dovolj razvita in je zato material še vedno relativno drag in je na trgu v omejenih količinah. S sistemskim spodbujanjem pridelave in predelave konoplje ter globalno usmerjenim gospodarstvom, ki vključuje konopljo bo konopljin pezdir-konopljini sekanci, pa se predvideva, da bo v bližnji prihodnosti cenejši.