Vsak je kdaj žalosten in se počuti nesrečno, a to so v večini faze, ki pridejo in minejo. Nekateri ljudje pa iz te faze ne pridejo, vendar so si za to krivi sami, saj ne odstopajo od nekaterih navad. Takšne osebe so naporne same sebi, prav tako pa vsem, ki se znajdejo v njihovi bližini. Po nekaterih raziskavah taki posamezniki živijo krajše in so bolj nagnjeni k različnim boleznim.
Deset navad, ki jih imajo kronično nesrečni ljudje:
Vedno čakajo na boljšo prihodnost
Nekateri nenehno čakajo, da bodo srečnejši, zato pozabljajo na sedanjost. Sami sebi govorijo “Srečen bom enkrat ko..”. A kadar nekaj čakamo predolgo, lahko dejansko tvegamo srečno sedanjost, saj po navadi te srečnejše prihodnosti ni. Življenje je nepredvidljivo in ne vemo, koliko dni nam še je ostalo. Zato vsi tisti, ki spadate v to skupino, vzemite življenje v svoje roke in se potrudite uživati v trenutkih, ki so nam dani.
Preveč časa porabijo, da dobijo željene materialne dobrine
Ljudje, ki živijo v revščini, lahko občutijo občutno željo po tem, da se njihovo finančno stanje izboljša. A ta občutek hitro izgine in sreča je ponovno odvisna od drugih stvari v življenju, ki zagotovo niso denar in preostale materialne dobrine. Osrečijo nas lahko hobiji, ki jih imamo radi, družina, pravi prijatelji in to kar je najbolj pomembno – iskrena ljubezen partnerja, s katerim živimo.
Ostajajo doma in se izogibajo drugih
Ljudje, ki se počutijo nesrečni, najraje svoj čas preživijo doma, za štirimi stenami. To je velika napaka, saj je njihovo življenje vsak dan bolj “temno”. Boljša izbira je druženje z ljudmi, ki jih imamo radi, saj si lahko tako enostavneje iz glave izbijemo negativne misli. Tudi, če nimate želje po tem, da se odpravite iz stanovanja v družbo, se v to prisilite. Enostavno vzemite jakno in se odpravite ven. Pomaga lahko že sprehod.
Sebe vidijo kot žrtve
Nesrečni ljudje sami sebe prepričajo, da so žrtve oni in takšen vtis o sebi prenašajo tudi na druge. Za njih je življenje težki križ, ki ga morajo nositi, nad tem pa nimajo nobene kontrole. S takšnim razmišljanjem sami sebi preprečijo, da bi se počutili srečno. Živijo z dneva v dan in niti ne poskušajo, da bi kaj spremenili. Vsakemu se v življenju zgodijo tudi slabe stvari, zato se ne prepustite vsem tem slabim občutkom in pričnite delati na tem, da boste stvari izboljšali.
So večni pesimisti
Nič ni hujšega kot to, da smo pesimisti. Takrat enostavno nismo zmožni, da vidimo lepe stvari, ki se nam zgodijo v življenju. Takšni ljudje pričakujejo, da se jim bodo dogajale le slabe stvari, zato dobre velikokrat spregledajo. Obstaja pregovor, da če pričakujete slabe stvari, se bodo te zgodile. Pa tudi nasprotno, če boste razmišljali pozitivno, se vam bo pozitivno dogajalo. Poleg tega so pesimisti naporni tudi ljudem, ki jih obkrožajo.
Nenehno se pritožujejo
Nekateri se stalno pritožujejo, vedno najdejo nekoga, ki je kriv za določeno stvar. Tu v ospredje pride njihova negativnost. Ne bodo namreč opazili, da jim je nekdo želel polepšati dan, a dobro si bodo zapomnili, ko bo nekdo za njih naredil nekaj slabega. S takšnim pristopom boste od sebe odbili pozitivne osebe, ki se vam bodo drugič izognile.
Poveličujejo slabe stvari
Slabe stvari se dogajajo vsem, a razlika je, da bodo srečni ljudje na njih gledali kot nekaj začasne, nesrečni pa kot na nekaj, kar jim bo uničilo življenje. Na primer, srečen človek bo rekel: “Spet nova težava, a k sreči ni nič resnega.”. Nesrečen človek bi za isto zadevo rekel: “To je dokaz, da je moj dan, teden, mesec ali celo življenje obsojeno na propad.”.
Probleme “skrijejo” pod preprogo
Srečni ljudje so odgovorni za svoja dejanja. Ko storijo napako, to priznajo. Nesrečni ljudje na drugi strani, pa na svoje napake gledajo kot na grožnjo in bi raje le-te skrili pred preprogo, ne pa priznali, da so storili napako. Ne razmišljajo o tem kako pobegniti od težav, zato te postajajo vse večje, saj jih posamezniki ignorirajo. Boljše je, da se s težavami soočimo in jih rešimo takoj.
Ne poskušajo izboljšati stvari v svojem življenju
Nesrečni ljudje so pesimisti, ki menijo, da nad svojim življenjem nimajo kontrole. Zato raje ne želijo spremeniti ničesar, da bi jim bilo boljše in da bi bili srečni. Verjamejo, da so prepuščeni usodi. Iz te situacije bi se lahko rešili, če bi si postavili določene cilje in strmeli k njim. Občutili bi veliko zadovoljstvo vsakič, kadar bi zastavljeni cilj dosegli. Življenje lahko polepšajo že majhne spremembe.
Ljubosumni so na druge
Ljubosumje in zavist sta nezdružljiva s srečo, prav tako nenehno primerjanje z drugimi: kako so bolj uspešni, srečnejši, bogatejši,.. Če nesrečni ljudje želijo postati srečni, se morajo znebiti takšnih navad in sprejeti dejstvo, da smo ljudje različni in zanimivi vsak na svoj način.