Z današnjo večerno predstavo Med dvema ognjema in odprtjem razstave Ane Kožuh Mentalni sprehod svoja vrata zapirajo prostori na Orožnovi 7 v Mariboru, kjer je zadnji dve leti delovala ekipa Društva Hiša. Kljub pogajanjem z Mestno občino Maribor o nadaljnji uporabi prostorov, namreč mariborski stanovanjski sklad najemne pogodbe ni podaljšal.
 
Kot so danes sporočili iz Društva Hiša, pogodbe za začasno uporabo Orožnove 7 (O7) po več kot dveh letih dogodkov, delavnic, predstav, razstav, smeha in plesa niso uspeli podaljšati, s tem pa programi kot so rezidenčni ateljeji, prenavljanje prostorov s pomočjo študentov arhitekture, Intimno gledališče, Obrat, Rajski vrt z Varuhi semen ostajajo brez prostorov.
 
Oživljanje opustelih prostorov v središču mesta
V društvu upajo, da so s svojimi aktivnostmi in načrti v zvezi s temi prostori dovolj opozorili na “spečo lepotico v centru mesta” in bo mestna občina poskrbela za dokončno oživitev stavbe, najsi bo kot Center ustvarjalnih praks ali kaj podobnega s skupnostnimi programi. Če jim je to uspelo, so opravili vsaj del svojega poslanstva in sprožili procese potencialno dolgoročnega oživljanja O7, dodajajo. Sami pa se podajajo v oživljanje drugih opustelih prostorov v središču mesta, ki jih po njihovem mnenju ne manjka.
 
Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor je društvu začasno uporabo dvorišča in dodatnih prostorov, vse dokler se stavba na dražbi ne proda, za potrebe njihovega programa odobril leta 2011. Postali so edini prebivalci v stavbi, iz občasnih dogodkov pa so nastali trajni programi. Tukaj so našli zavetje tako Intimno gledališče kot likovni umetniki v rezidenčnih ateljejih, dvorišče je gostilo koncerte in druge dogodke.
 
Program Živa dvorišča
Eden najbolj odmevnih je bil program Živa dvorišča, ki je bil označen kot trajnostni program Maribora. Ta namreč dosega mednarodne in nacionalne nagrade, prepoznan je kot “akter urbanih sprememb” s strani Robert Bosch Fundacije, hkrati ga podpirajo tako prebivalci kot ustvarjalci Maribora. Kot pravijo v društvu, programi, ki jih izvajajo v sklopu projekta, pripomorejo k povezovanju in preseganju posameznih vrtičkov, spodbujajo ustvarjalnost prebivalcev in oživljajo zapostavljene, a dragocene prostore centra mesta.
 
Svojo nadaljnjo vizijo so predstavili odgovornim na mariborski občini, ki je prepoznala potencial in podprla idejo. S tem se je pričel proces pogajanj med MOM in stanovanjskim skladom kot lastnikom stavbe, s katerimi so iskali dogovor za menjavo prostorov na Orožnovi za primerno nepremičnino v lasti občine, ti prostori pa bi tako ostali v službi javne kulturne infrastrukture.
STA