Petra Greiner je mama štiriletne deklice Sofie, ki je bila rojena s hudo genetsko okvaro, sindromom trisomija 13, to je genetska motnja, kjer imajo otroci na 13. kromosomu namesto para, dodaten kromosom.
V pogovoru nam je Petra Greiner povedala veliko o življenju s posebnim otrokom, o tem, zakaj ne mara pomilovanja, o Zavodu 13, prostovoljstvu in razstavah v sklopu neprofitne organizacije Zavod 13. Za začetek sva se dotaknili rojstva Sofie: »Ko sem jaz rodila Sofio ni bilo nikogar, ki bi mi pomagal, svetoval. Obstajajo skupine, ki se ukvarjajo z otroki s cerebralno paralizo, avtisti in ostalimi, Sofia pa ne spada v nobeno od teh skupin, saj je trisomija 13 zelo redka v celem svetu, ne samo v Sloveniji.«
Ker sama ni bila deležna psihološke pomoči že takoj v porodnišnici, je pripravila zloženko »Upanje je tukaj« s kratko lastno izkušnjo in s kontakti pomoči nekaj mam z različnimi, vendar podobnimi izkušnjami.
Sofia povod za hvalevreden projekt pomoči drugim
Zaradi posebne drugorojenke Sofie je ustanovila Zavod 13, ki ozavešča o drugačnosti in nudi pomoč ne le materam posebnih otrok, temveč družinam. Zavod 13 tako primarno pomaga drugim mamam, ki imajo tudi takšnega otroka in se počutijo, da nikamor ne spadajo: »Dobivamo se dvakrat na mesec, to smo mame, ki se zanašamo druga na drugo. Naše mame ne rabijo strokovnih sodelavcev, pravzaprav potrebujejo nekoga, ki ga lahko v situaciji, ko ne vedo kaj naj naredijo lahko brez težav kaj vprašajo. Mogoče ravno nekoga, ki je to že dal skozi.«
Vse se je začelo z razstavami
S čim se še ukvarja Zavod 13? »V sklopu Zavoda 13 pripravljamo tudi različne tematske razstave, po katerih smo postali tudi poznani širši javnost,« pojasnjuje Petra. Prva razstava je bila razstava fotografij otrok s posebnimi potrebami z naslovom »Poglej me«, ki je ljudem pokazala, da ima življenje z njimi tudi sončno plat. V drugi razstavi z naslovom »Nedotakljivi« so prikazali ljudi brez dela telesa, kot sta tudi Gal Jakič in Darko Đurić: »S to razstavo, smo želeli pokazati, da karkoli te doleti in mogoče, če kasneje pristaneš na invalidskem vozičku ni konec sveta, saj imaš kljub temu možnosti za uspeh, čeprav mogoče ne zgleda tako.« Tretja razstava je bila tematsko vezana na starejše ljudi. Tema je bila namreč »Korenine naše prihodnosti« – starejši, stari okoli 80 let, ki opravljajo svoj poklic oz. delo. »Kot za primer te razstave lahko omenim zobozdravnico dr. dent. med. Justino Završnik. Sporočilo je to, da je pomembno kaj delaš v življenju. Ni potrebno, kljub temu da si starejši, da si doma. Tudi oni dostikrat ne spadajo v to tako imenovano popolno družbo. Ni vse v tem, da si mlad, lep, uspešen s krasno družino, veliko denarja in dobro službo,« jasno in glasno poudarja Petra Greiner.
V nastajanju je že naslednja razstava
Petra ne poda rada informacij o prihajajoči razstavi, saj ima raje, da so ljudje presenečeni, poleg tega pa niti ne mara govoriti o zadevi, ki še ni popolnoma izdelana: »Pripravlja se tudi že naslednja razstava, za katero še ni datuma, bo v Univerzitetni knjižnici Maribor, njen naslov pa bo »Univerzalna prvinska ljubezen«, to pa je tudi vse kar za zdaj izdam, saj ne želim vnaprej vsega povedati, naj bo presenečenje.«
Lastno življenje je iskreno približala ljudem z dokumentarcem Sofia 13 in pokazala, da taka izkušnja ni vedno le težka in nepremagljiva. Tako Zavod 13 ne prikazuje nič novega, vendar prikazuje tisto, od česar družba dostikrat obrača pogled.