V Lutkovnem gledališču Maribor si je do konca marca še mogoče ogledati razstavo z naslovom Zdravo, lutke, ki sta jo pripravili avtorici Darka Erdelji in Katarina Klančnik Kocutar. Razstava prikazuje različne lutke, ki so bile uporabljene v različnih lutkovnih predstavah v minulem poltretjem desetletju.

Za razstavo so izbrali lutke, ki se več ne uporabljajo, vendar so bile uporabljene v upodobitvah znanih pravljic, ki jih otroci najbolje poznajo, kot so npr. Rdeča kapica, Zvezdica zaspanka, Pekarna Mišmaš in Ostržek. »Razstava otroke vzpodbuja k opazovanju in povezovanju tega, kar vidijo v lutkovnih upodobitvah. Mislim, da je zdajšnji čas za takšno razstavo več kot primeren, saj v lutkovno gledališče prihajajo manjše skupine otrok s starši, ki na ta način ohranjajo stik z njimi. Lutke so razstavljene na način, da otroke spodbujajo k razmišljanju o simboliki posameznih barv, pa tudi postavitev v prostoru se sklada s samo tematiko razstave oz. pravljic,« je dejala ena izmed soavtoric razstave Darka Erdelji.

Lutke obiskovalca ne naslavljajo neposredno

Razstavljeni eksponati obiskovalca ne naslavljajo neposredno, temveč mu s simboliko postavitve posameznih likov dajo predvsem misliti, kar kaže tudi uporaba senc. »Okrog Ostržka stojita dva negativca in za njima so sence, medtem ko se pred Rdečo kapico odpira cel gozd senc. To so tiste globine, ki jih otroci lahko raziskujejo s starši. Takšne stvari niso zanimive samo z lutkovnega ali likovnega vidika, temveč tudi z vidika zgodbe, ritma, značajev in simbolike. Vse omenjeno je pomemben del lutkovnega gledališča,« je povedala Erdeljiva. Dodala je še, da je razstava nastala z namenom popestritve dogajanja v samem lutkovnem gledališču, ki je zaradi ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja covida-19, v zadnjem letu dni precej skromno.

Okrog Ostržka stojita dva negativca in za njima so sence, medtem ko se pred Rdečo kapico odpira cel gozd senc. To so tiste globine, ki jih otroci lahko raziskujejo s starši. Takšne stvari niso zanimive samo z lutkovnega ali likovnega vidika, temveč tudi z vidika zgodbe, ritma, značajev in simbolike. Vse omenjeno je pomemben del lutkovnega gledališča.

Večina lutk je bila shranjena v skladišču in jih za potrebe razstave ni bilo treba ponovno rekonstruirati, le nekatere segmente je bilo treba nekoliko popraviti. Po besedah predstavnice za odnose z javnostmi Lutkovnega gledališča Maribor Špele Hren Juhart, si je razstavo do zdaj ogledalo več kot 100 ljudi, s čimer so zelo zadovoljni.

Pripravljajo že novo razstavo

Po koncu omenjene razstave v lutkovnem gledališču pripravljajo že novo z naslovom Rojstvo lutke, v kateri bodo ponovno razstavljene lutke iz zgodovine Lutkovnega gledališča Maribor, zraven njih pa bodo tudi skice, s čimer bodo obiskovalci dobili jasnejši vpogled v to, kako lutka sploh nastane. »Ko pride avtor likovne podobe v gledališče s tehnično risbo oz. likovnimi osnutki, jih naši lutkovni mojstri in scenografi izdelajo ter jim dajo končno podobo,« je dejala Juhartova.

Po njenih besedah si ljudje želijo, da bi ta zvrst umetnosti kmalu zaživela, saj jih pogosto sprašujejo, ali že imajo kakšno informacijo o ponovnem odprtju. »Glede na to, da so razstave naša stalnica, smo se odločili, da jo postavimo nekoliko bolj interaktivno, zato smo za otroke pripravili še poseben vprašalnik in v kolikor nanj odgovorijo pravilno, dobijo na koncu manjšo nagrado. Na ta način se otroci in starši zaposlijo in ne pogledajo razstave zgolj na hitro, temveč o njej tudi razmislijo,« je dejala Juhartova.

Otroci o lutkah vedo kar veliko

Za konec nas je zanimalo še, ali otroci dobro poznajo vsebino predstav, ki so se v preteklosti odvijale v Lutkovnem gledališču Maribor. »To je odvisno od otroka in starša. Nekateri so še mlajši in zadev ne poznajo tako dobro, ampak na splošno gledano otroci o teh rečeh vedo kar veliko. O posameznih razstavljenih lutkah in predstavah se pogovorijo skupaj s starši in skupaj raziskujejo svet lutk, kar je nenazadnje naš cilj,« je za Maribor24 dejala Erdeljiva.

Razstava je primerna za otroke različnih starosti, ogledati pa si jo je mogoče vsak četrtek in petek med 16. in 18. uro, ter v soboto med 9. in 12. uro. Vstopnina znaša 1 evro.